• Warsztaty malarskie grupy plastycznej VENA w każdą przedostatnią środę miesiąca o godz.15.30 budynek A sala 105
 • prowadzący artysta malarz Roman Fleszar 

 

W dniu 20.02.2019r rozpoczęły się pierwsze w nowym roku zajęcia grupy plastycznej Vena
z dr Romanem Fleszar. Tematem zajęć było rozpatrywanie kolorów w świetle, cieniu jak i w bazie.
Zajecia rozpoczęto wyjaśnieniem błędnego rozumowania kolorów oraz na czym polega relatywizm koloru.
Praktyczne tworzenie odpowiedniej kolorystyki wyjaśniło nam na czym polega relatywizm koloru, czyli jaki ma wpływ odcień i temperatura sąsiadujących ze sobą kolorów. Wyczuwanie kolorów ma ogromny wpływ na twórczą harmonie koloru obrazu. Uwrażliwiał w nas swobodę malowania, aby warsztat nie był obciążeniem a najważniejszy przekaz. Pozytywnie nastawione do naszego zamiłowania sztuką, oczekujemy na następne zajęcia. Otrzymaną wiedzę zastosujemy w zadaniu domowym. Do grupy dołączyła nowa koleżanka Krystyna Ziomek.
Z poważaniem Maria Olszówka

 

Zespół plastyczny VENA wziął udział w aukcji na rzecz  W.O.Św Pomocy  2019.

Wystawiono 9 obrazów.

W aukcji udział wzięły ; Maria Olszówka,  Janina Jurkiewicz, Józefa Łuczyńska, Maria Urbańczyk, Barbara Śliwa, Wanda Frej, Anna Kordela, Maria Bednarenko, Alicja Łakoma.

Uzyskano kwotę 928 zł.

 

 

 

 

 

 ROK AKADEMICKI 2018/2019

 

 Warsztaty malarskie z dnia 11.04.2018 r - foto Maria Olszówka

 
 

Zdjęcia z zajęć techniką akwareli - 04.04.2018 r 

 

 foto Maria Olszówka

 

 
 
Z okazji Świąt Wielkanocnych , wszystkim słuchaczom UTW
serdeczne życzenia wszystkiego naj,naj,naj. Allełuja!
życzy grupa plastyczna Vena
 
 
 
 
Na warsztaty w dniu 04.04.2018 należy przynieść
 • farby akwarelowe
 • papier do akwareli
 • pędzle do akwareli 
 • pędzel cienki do rysowania z długim włosiem
 • ołówek
 • gumkę
Kolejne warsztaty odbędą się w dniach 11.04.2018, 18.04.2018 i 25.04.2018 r , 09.05.2018  

 - godz.16.30 ,

 

W imieniu Zarządu oraz Rady Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PWSZ w Tarnowie serdecznie dziękuję Zespołowi VENA za zorganizowanie w Galerii Hortar wystawy prac plastycznych pt”Art. Senior IV”.

Od dziewięciu lat podziwiamy pasje twórczą oraz talenty plastyczne członków VENY.

Zachwyciła nas ta wystawa , kolejne prace malarskie, pełne kolorów, blasków i cieni oraz urody otaczającego świata.

Kierujemy podziękowania dla :Komisarza Wystawy dr Romana Fleszara, a także Pani Stanisławy Gałek, która przez 8 lat kierowała pracą Zespołu VENA.

Wernisaż był okazją dla niezwykle serdecznych, pełnych dobrych emocji spotkań Słuchaczy naszego UTW oraz Seniorów z miasta Tarnowa.

Specjalne podziękowanie kieruję do Pani Teresy Kopczyńskiej, która gościła nas w swojej „magicznej” Galerii Hortar.

Dziękujemy Zespołowi VENA, życzymy dalszego rozwoju talentów z nadzieją tworzenia kolejnych prac malarskich.

Wszystkiego najlepszego!

 Maria Kanior

 

 

 

 

 

 Prowadzący grupę malarską VENA mgr Roman Fleszar

 

 

 

   Warsztaty malarskie

06.10.2017 godz.12.00 - 15.00 sala 230 budynek A

18.10.2017 godz.12.00 - 16.00 sala 03 budynek G

08.11.2017 godz.12.00 - 16 00 sala 03 budynek G

15.11.2017 godz.12.00 - 16.00 sala 03 budynek G

 22.11.2017 r godz.12.00 - 16.00 sala 03 budynek G

 

 

 

 

   ROK  AKADEMICKI 2017/2018

 

 

 

 

  

 

 

 

 

Koniec roku akademickiego UTW, to czs refleksji, wspomnień i podziękowań tym, którzy włożyli wiele serca i trudu aby stworzyć grupę malarską i wprowadzić ją w zaczarowany świat sztuki.
Grupa plastyczna VENA pragnie serdecznie podziękować swojej prowadzącej Pani Stanisławie Gałek za dziesięcioletnią pracę nad kształtowaniem wrażliwości na piękno różnorodnych form plastycznych.
Jednocześnie chcieliśmy podziękować za poświęcony czas i przekazaną wiedzę oraz za wprowadzenie w zaczarowany świat kolorów, obrazów i różnych technik malarstwa przekazanych z ogromnym oddaniem w koleżeńskiej atmosferze.
Dziękujemy za zaszczepienie w nas pasji i zamiłowania do malowania, za odkrywanie w nas różnych umiejęności plastycznych.

Podziękowania składa grupa plastyczna VENA.

 

 

 

 

 

 

16.03.2017 r Warsztaty Veny

 

 

 

09.03.2017 Wiosenne spotkanie VENY

 

Grupa plastyczna Vena  z ogromną satysfakcją  informuje słuchaczy UTW przy PWSZ iż kolejny raz wzięła udział w akcji charytatywnej WOŚP  na rzecz dzieci i seniorów , która została  uwieńczona sukcesem. Na aukcje daliśmy 17 obrazów i uzyskaliśmy ze sprzedaży 1600,- zł.

Cieszymy się że nasze obrazy podobają się i są w róznych zakątkach Polski od Gdyni, Torunia, Warszawy po Rzeszów.

obrazy w galerii UTW tekst i foto Maria Olszówka

 

W dniu 16.02.2017r. podczas spotkania grupy plastycznej Vena, została przedstawiona przez  Zarząd UTW  pani Beata Duda -  plastyk terapeuta psycholog, która poprowadzi zajęcia z najstarszej formy plastycznej zwaną techniką Mandala.

tekst i foto Maria Olszówka

fotorelacja z warsztatów  w galerii ogólnej

 

autor kartki Józefa Nytko

Po raz siódmy Grupa VENA przekazała swoje prace na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku przekazano osiemnaście obrazów o różnorodnej tematyce, wykonanych techniką akryl i akwarela. Głównym organizatorem i doradcą powyższej akcji jest Pan Dawid Nowak z Tarnowskiego Sztabu WOŚP.

W ubiegłe lata nasze zlicytowane obrazy trafiły w różne strony Polski. Zachęcamy również słuchaczy UTW do wzięcia udziału w tegorocznej licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 • Obrazy przekazały:
 • Józefa Łuczyńska
 • Zofia Jakimiuk
 • Józefa Nytko
 • Wanda Frej
 • Maria Urbańczyk
 • Alicja Łakoma
 • Maria Bednarenko-Skrabacz
 • Barbara Śliwa
 • Anna Kordela
 • Maria Olszówka
 • Stanisława Gałek

Obrazy w galerii ogólnej UTW

Warsztaty zespołu malarskiego VENA zaczynamy już od 30.09.2016 r w każdy czwartek w godzinach od 11 - 13.oo w Pałacu Młodzieży sala nr 53 piętro drugie.

 

ROK  AKADEMICKI 2016/2017

 

10 lat przygody ze sztuką
 
Kiedy w 2006 roku organizowałam zespół plastyczny Vena nawet przez myśl mi nie przeszło, że przygoda ta przetrwa aż 10 lat.
Skład zespołu przez te lata ulegał zmianie jedne panie przychodziły inne odchodziły aż w ostateczności pozostały te które odkryły w sobie pasję do malowania a jak malują wielokrotnie udowodniły prezentując swoje prace na wielu prestiżowych wystawach zdobywając uznanie.
Stanisława Gałek
 

Tablo wykonała Marta Garwol

 

Plener malarski grupy VENA 27.06.2016 r w Ciężkowicach

 

Fotogaleria w galerii ogólnej

Czas wakacji |VENY.

W dniu 22.06.2016r. nastąpiło zakończenie roku akademickiego 2015/2016 UTW przy PWSZ w Tarnowie. Podsumowanie programu przedstawiła Prezes Maria Kanior. Po zakończeniu części oficjalnej, grupa osób Zespołu Plastycznego Vena spotkała się w ogródku Restauracji Obsesja. Tu dokonaliśmy podsumowania naszej działalności za ten rok akademicki. Postanowiliśmy, że wspólnie i wraz z innymi będziemy uczestniczyć w dniu 23.06.2016r. Tarnowskiej Majówce Seniora. Ponadto w dniu 27.06.2016r. grupa osób Veny wyjedzie na 3-dniowy plener malarski do Ciężkowic. Po plenerze rozpoczniemy okres wakacji.

Na ten czas odpoczynku, życzymy Zarządowi UTW oraz wszystkim słuchaczom miłego wypoczynku.

Józefa Łuczyńska

 

 

Kolejny rok przygody przy  " sztalugach "

To niesłychane jak ten czas szybko upływa. Tak niedawno rozpoczynałyśmy kolejny /już 10-ty/ rok przygody ze sztuką, a już za nami ostatnie spotkanie.

Mijający rok był bardzo twórczy i obfitował w wiele wydarzeń artystycznych. Na początku roku zespół powiększył się o dalsze pięć członków i obecnie liczy 20 osób. Pomimo tak licznej grupy nasza instruktorka, Pani St. Gałek, tak organizowała zajęcia, że w zespole czuliśmy się jak w rodzinie.

W mijającym roku poznaliśmy kilka nowych technik artystycznych jak: pisanie ikon i sztukę decoupage, czyli ”artystyczne zdobienie  przedmiotów użytkowych.”

Pisanie ikon cieszyło się dużym zainteresowaniem toteż wielu nadal kontynuuje tę technikę.

Na zajęciach decoupage poznawałyśmy sztukę zdobienia sznurkiem, bibułą, papierem, złocenia oraz tworzenie lampionów, abażurów, reliefów i mis z mas plastycznych.

W grudniu 2015 dużym przeżyciem artystycznym był wernisaż prac malarskich naszego zespołu zorganizowany przez nasz Uniwersytet  w Galerii Hortar z bogatą oprawą artystyczną. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i uznaniem zaproszonych gości.

W maju 2016 roku na zaproszenie Uniwersytetu w Chrzanowie, wzięliśmy udział w  konkursie VII Wiosna Artystyczna Seniorów, gdzie profesjonalne jury oceniło nasze prace  najwyżej z pośród zespołów przyznając I-sze miejsce i statuetkę konkursu. To, że zespół nasz po raz trzeci świętował tryumf zawdzięczamy naszej instruktorce, która pomimo kłopotów zdrowotnych przygotowywała nasz zespół.

Tekst: Józefa Nytko i Wanda Frej

 

VII Chrzanowska Wiosna Artystyczna – kolejne zwycięstwo VENY !

W dniu 14 maja 2016r. Zespół Plastyczny VENA przy UTW w Tarnowie wraz z innymi zespołami wziął udział w VII Chrzanowskiej Wiośnie Artystycznej Seniorów, prezentując zgodnie z regulaminem pięć obrazów malowanych techniką akryl.

Obrazy wystawiły:

 1. Józefa Łuczyńska
 2. Wanda Frej
 3. Maria Olszówka
 4. Alicja Wesołowska
 5. Barbara Śliwa

Profesjonalne jury w kategorii malarstwa przedstawione prace oceniło najwyżej, przyznając pierwszą lokatę oraz nagrodę w postaci statuetki.

 

 

Warsztaty grupy plastycznej VENA

 

fot.Marta Garwol

fot.M.Garwol

 

 

18.03.2016 r. Na zajęciach plastycznych członkowie grupy VENA  poraz pierwszy poznawali tajniki tworzenia ikony.

Fotogaleria w galerii ogólnej UTW

 

Serdeczne podziękowanie dla P. Stanisławy Gałek i grupy Twórczej VENA za wykonanie "barwnej łąki" kwiatów na koncert "Być kobietą". Podziwiamy pasje i umiejętności twórcze. Dzięki wykonaniu przez Was kwiatów wszystkie Słuchaczki czuły się wyjątkowo uroczyście.

Dziękujemy.

Zarząd i Słuchacze

 

Grupa plastyczna Vena w czasie robienia sztucznych kwiatów dla uświetnienia

występu chóru Fermata z okazji Święta Kobiet.

Stanisława Gałek

 

   

 

VENA

Po 2-tygodniowych feriach zimowych wróciliśmy do zajęć w pracowni Pałacu Młodzieży. Pracownia częściowo po remoncie wprowadziła naszą grupę VENA w dobry nastrój z nowymi planami i propozycjami twórczymi. Utworzona w I semestrze roku akademickim 2015/16 nowa grupa malarska połączyła się w jedną całość grupy VENA i przystąpiliśmy do realizacji nowych planów i propozycji malarskich.

Zajęcia będą odbywać się razem w każdy piątek od godziny 11,oo do 13,oo /poprzednio przemiennie/.

Zaczynamy pod kierunkiem P.Stanisławy Gałek  poznawać tajniki nowej techniki malarskiej – a to malowanie Ikon, – czyli pisanie Ikon. Technika ta bardzo precyzyjna i kosztowna nie odstrasza  nasze koleżanki i kolegów – stawiając tak cel. Prace zobaczymy na wystawie.

 
 

 

Tekst Alicja Wesołowska

 

Wiersz naszej koleżanki

Malowanie.

MALOWANIE NAS USKRZYDLA,

MALOWANIE W NAS TKWI,

MALUJEMY WSZYSTKO, CO POPADNIE,

NAWET TO, CO W NOCY  NAM SIĘ ŚNI.

Wiersz napisała  Janina Jurkiewicz

 

10 stycznia 2016r. po raz kolejny UTW Grupa malarska VENA przy PWSZ zgłosiła swój udział w finałowej zbiórce w 24-tej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

Pieniądze ze sprzedanych obrazów zasiliły konto WOŚP na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

Maria Olszówka - Majówka Maria Migdał - Barwy jesieni.

Anna Kordela - Gałązka magnolii

tekst. Maria Olszówka

 

 

Zespół plastyczny VENA w dniu 18,12,2015r. zorganizował, jak co roku tradycyjne spotkanie opłatkowe.

Spotkanie odbyło się w milej świątecznej atmosferze. Podczas łamania się opłatkiem oprócz życzeń z serca płynących nie zabrakło podziękowań za wspólnie spędzone chwile w naszej grupie. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele naszych wspólnych opłatkowych Spotkań.

 

 

tekst  Józefa Łuczyńska

 

Podziękowanie dla Zarządu i Rady Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

za zorganizowanie w dniu 10.12.2015 r wystawy prac malarskich zespołu VENA  w galerii Hortar

w imieniu Zespołu Stanisława Gałek

 

Zarząd i Rada Sluchaczy kieruje serdeczne podziękowanie za przygotowanie wystawy i wernisażu prac malarskich grupy twórczej VENA. Gratulujemy wrażliwości na piękno i umięjętności jego przekazu. Podziwiamy determinację, pracowitość i niezwykłą troskę o detale w tworzeniu dzieł malarskich.

Wernisaż utrzymany w klimacie wzajemnej życzliwości uświetlił dodatkowo występ zespołu Dawid&Filip. Rosną nam artyści. Bardzo się cieszymy, że w tym święcie Veny i naszego UTW udział wzięły Wiceprezydent Krystyna Latała, Wicerektor PWSZ dr Małgorzata Kołpa oraz Wicerektor PWSZ dr Małgorzata Martowicz.

Wszystkim dziękujemy

 

 

Tylu jednorazowo wystawiających swoje obrazy   Galeria „ Hortar” nie widziała. To zasługa grupy malarskiej „ Vena” prowadzonej przez  Stanisławę Gałek,  działającej w Uniwersytecie Trzecie Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Dzięki przychylności właścicieli Galerii szesnaście Pań pokazało swoje ciekawe prace malarskie w różnych technikach. Można było podziwiać obrazy w wykonane w przeważającej większości w technice akwarela, akryl, olej oraz techniki mieszane. Patrząc w ciekawą kolorystykę obrazów można było oglądać kwiaty, pejzaże, martwą naturę, portret.

Pani Stanisława Gałek jak większość wystawiających Pan swoje początki z malarstwem rozpoczynały w autorskiej pracowni  artysty tarnowskiego Witolda Pazery. Wszystkie Panie mogą się pochwic udziałem w licznych wystawach zbiorowych  i indywidualnych. Grupa „ Vena” integrowała się na licznych plenerach. „ Malarstwo to lekarstwo na choroby, stres, to odskocznie od codziennych zmartwień” tak mówią uczestniczki Grupy. Czas najwyższy na przedstawienie uczestniczek wystawy „ Art. Senior”. Jak już wcześniej wspomniano Grupę prowadzi od dziewięciu lat Stanisława Gałek, z którą wspólnie zaprezentowały swoje prace: Maria Olszewska, Teresa Krakowsak – Faliszek, Alicja Wesołowska, Irena Kalafarska, Maria Migdał, Wanda Frej, Maria Bednarenko – Skrabacz, Maria Urbańczyk, Józefa Nytko, Zofia Jakimiuk, Anna Kordela, Barbara Śliwa, Józefa Łuczyńska, Zofia Świętek i Alicja Łakoma.

Wystawa miała też ciekawą oprawę muzyczna w wykonaniu uczniów tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy zebrali gromkie oklaski od uczestników wernisażu.

W otwarciu wystawy wzięła udział Krystyna Latała – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Tarnowa ds. kultury, Prezes UTW Maria Kanior, Starosta Rady Słuchaczy UTW Ludwika Gawron,przedstawiciele Senatu PWSZ oraz Przewodnicząca Tarnowskiej Rady Senioralnej działającej przy Prezydencie Miasta Tarnowa Lidia Jaźwińska. Pochwał, ciepłych słów, wyrazów podziwu, gratulacji, życzeń dalszych sukcesów było bez liku.

Jeżeli ktoś ze Słuchaczy UTW nie oglądał tej pięknej wystawy powinien jak najszybciej zaglądnąć do Galerii „ Hortar”. Łatwo do niej trawić, ponieważ znajduje się w pobliżu Parku Strzeleckiego.

Tekst : Barbara Sadowska

 

W związku z dużym zainteresowaniem słuchaczy UTW malarstwem, została utworzona nowa grupa w składzie :

 1. Witold Argasiński
 2. Edward Lis
 3. Barbara Majcher
 4. Marian Niżałkowski
 5. Helena Wolska

Grupę pierwszą Veny reprezentują:

 

 1. Maria Bednarenko-Skrabacz
 2. Wanda Frej
 3. Zofia Jakimiuk
 4. Janina Jurkiewicz
 5. Irena Kalafarska
 6. Anna Kordela
 7. Teresa Krakowska
 8. Alicja Łakoma
 9. Józefa Łuczyńska
 10. Maria G.Migdał
 11. Maria Olszówka
 12. Józefa Nytko
 13. Barbara Śliwa
 14. Zofia Świętek
 15. Maria Urbańczyk
 16. Alicja Wesołowska

Zajęcia obu grup pod kierunkiem Stanisławy Gałek odbywają się w każdy piątek w godz.11-13 w Pałacu Młodzieży w Tarnowie, II p. pok.53

Maria Migdał wstawila M.Garwol

 

05.10.2015r. Plener grupy plastycznej VENA.

Grupa plastyczna VENA

Serdecznie wita i zaprasza słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PWSZ w Tarnowie na spotkanie plenerowo-ogniskowe, które odbyło się w dniu 05.10.2015r. w Podgórskiej Woli.

Adeptki pędzla, przedstawiły swoje wakacyjne malowania - uczta była przednia.

Z pozdrowieniami Maria Olszówka

Relacja foto M.Olszówka -  w galerii ogólnej wstawiła M.Garwol

 

 

 

 

Warsztaty malarskie odbywają się

w budynku Pałacu Młodzieży w każdy

piątek  godz.11.00 - 13.00

Prowadząca - Stanisława Gałek

 

Grupa plastyczna VENA przy PWSZ w Tarnowie w dniu 19.06.2015R. zakończyła warsztaty w roku akademickim 2014/2015.

I tak minęło 10 miesięcy naszych cotygodniowych spotkań, w których doskonaliłyśmy swoje umiejętności, poznawaliśmy nowe technologie, przyjaźniliśmy się. Ostatnie spotkanie przed wakacjami rozszerzone zostało o przyjęcie imieninowe naszych koleżanek Alicji, Wandzi, Janiny. Miło spędziliśmy ten czas. Były wspomnienia, były plany wakacyjne, a także plany zorganizowania pleneru malarskiego. Czas szybko biegnie i za 3 m-ce po wakacjach znów się spotkamy na naszych ulubionych zajęciach.

Zarządowi UTW, Grupom twórczym i wszystkim Przyjaciołom życzymy udanych wakacji.

Tekst J.Łuczyńska wstawiła M.Garwol

 

 

Wystawa Grupy Plastycznej Vena w dniu 13.04.2015r. w auli

Delegatury Urzędu  Marszałkowskiego przy ul. Solidarności w Tarnowie.

 

Grupa Vena miała zaszczyt i przyjemność przedstawić swoje prace na spotkaniu  Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniak-Kamysz z przedstawicielami organizacji pozarządowych  z trzech województw: małopolskiego ,świętokrzyskiego i podkarpackiego działających na rzecz polityki senioralnej w celu wręczenia im Listów Gratulacyjnych za wygrane konkursy ASOS . W spotkaniu brali udział Posłowie, Marszałek Województwa Małopolskiego, z-a Prezydenta Miasta Tarnowa oraz Prezes Ogólnopolskiej Federacji UTW. Ogromnymi brawami obdarzyliśmy nasze przedstawicielki Uczelni Prezes Maria Kanior i Przewodniczącą Rady Słuchaczy Ludwika Gawron przy odbiorze Listu Gratulacyjnego za ciężką niewymierną pracę na rzecz naszą, seniorów UTW. Występ naszego kabaretu PIN równie gorąco  był oklaskiwany przez naszą grupę oraz zebranych w auli. Występ podobał się wszystkim. Nasza wystawa zwróciła uwagę Pana Ministra i osobom mu towarzyszącym. Pan Minister osobiście przywitał się z malarkami i pogratulował pięknych prac, życząc nadal twórczej weny i dokonał wpisu w kronice pamiątkowej Grupy VENA. Nasze prace przypadły do gustu nie tylko Panu Ministrowi, co zostało potwierdzone wpisami w kronice pamiątkowej. Na pamiątkę tego spotkania - wspólne zdjęcie.

tekst Maria Olszówka - fotorelacja w galerii ogólnej

wstawiła M.Garwol

 

 

W dniu 30 marca 2015r. w Operze Narodowej odbył się II Kongres Uniwersytetów III Wieku w Warszawie.

Na kongres zorganizowany przez Fundację Ogólnopolskie Porozumienie UTW, w ramach obchodów 40-lecia tego ruchu przybyło przedstawicieli słuchaczy UTW z całego Kraju i zagranicy oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych, gości honorowych. W grupie reprezentującą Tarnowskie UTW znalazły się dwie przedstawicielki Grupy plastycznej Vena: Maria Olszówka i Irena Kalafarska. Było to ogromnym wyróżnieniem. Do Warszawy podróżowaliśmy wraz z zaprzyjaźnioną grupą UTW z Dąbrowy Tarnowskiej w miłej i życzliwej atmosferze, nawiązując nowe znajomości. We wspaniałym gmachu Opery Narodowej toczyły się obrady dotyczące nas seniorów. Podkreślano ważność ruchu UTW na rzecz środowiska seniorów. Dzięki zaangażowaniu i aktywności liderów UTW w środowiskach lokalnych, przy wsparciu inicjatyw Rządu, zmieniają się stereotypy o starzejącym się społeczeństwie. Ruch UTW przywraca radość życia. Właśnie takim ludziom o wielkim sercu, najaktywniejszym i zasłużonym, dziękował prezydent Bronisław Komorowski wręczając odznaczenia państwowe. Zwieńczeniem obrad buł wspaniały recital najnowszej płyty piosenkarki, naszej młodej epoki, pani Ireny Santor. Teatr Wielki w tym dniu był Wielkim, wielką nadzieją dla tych 65+.

tekst Maria Olszówka -fotorelacja w galerii ogólnej

wstawiła M.Garwol

 

Wznowione zajęcia Grupy VENA

Pastele.

Po dwumiesięcznej przerwie w warsztatach malarskich, grupa VENA spragniona malowania w dniu 27.03.2015 r. rozpoczęła zajęcia. Stasia Gałek poinformowała nas o malowaniu techniką pasteli. Zaproponowała spróbowania sił w malowaniu pastelami. Uważa, że pastele mają wiele zalet a dzięki pastelom możemy wydobyć m.in. żywsze barwy. Następnie mówiła o rodzajach pasteli, których używa się do malowania. Są to pastele miękkie, tzw. Suche, twarde i olejne. Najważniejszą cechą miękkich pasteli jest łatwość ich nakładania i możliwość łączenia kolorów. Mówiła też o tonacji kolorów od jasnych do ciemnych. Omówiła powierzchnie, na których można malować pastelami, czyli o odpowiednim papierze i jego gramaturze. Poinformowała też o zastosowaniu różnych rodzajów pędzli i innych materiałów potrzebnych przy malowaniu obrazu.

Na następnych zajęciach zaczynamy malować pastelami.

tekst - Józefa Łuczyńska

 

Akwarele.

Na zajęciach plastycznych w dniu 10 kwietnia b.r. grupa VENA rozpoczęła przygodę z malowaniem farbami akwarelowymi. Technika akwarelowa jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik malarskich. Pani Stanisława Gałek sprawdziła czy grupa dobrze dokonała wyboru samych farb, jak i papierów czy pędzli. Sprawdzian wypadł pomyślnie gdyż wcześniejsza przekazana wiedza na temat materiałów  została dobrze utrwalona. Zaopatrzeni w niezbędne rzeczy przystąpiliśmy do ćwiczeń połączonych z teorią. Ileżto ciekawych rzeczy można się dowiedzieć przy wyborze farbek. Farby w tubkach czy w kostkach ? Każdy rodzaj ma wady i zalety. Akwarele nabierane pędzlem wprost z tubki są bardziej gęste niż farby w kostkach, które przed nałożeniem trzeba nieco rozmoczyć za pomocą pędzla i wody. Nauka rozcieńczania farby akwarelowej to niezbędne ćwiczenie, jeśli chcemy malować dobrze. Farby akwarelowe nie posiadają białego koloru, biel uzyskuje się z bieli papieru, na którym malujemy. Im więcej wody dodamy do farby, tym jaśniejszą i bardziej przezroczystą plamę uzyskamy na papierze. Pierwsze pociągnięcia i tu ważna wskazówka. Jeżeli będziemy malować samą końcówką pędzla, ślady będą cieńsze, jeżeli bokiem – grubsze. Malowanie swobodnych linii to dobre ćwiczenie na zapanowanie nad pędzlem. Jego ruchy powinny być szybkie, pociągnięcia pewne. Na początek wybrano pejzaż. W tym ćwiczeniu najważniejsze jest to, by zobaczyć, jak powstają różne pociągnięcia, jak wygląda ruch pędzla i jak zachowują się farby wodne na papierze.

Tyle ciekawych rzeczy i tajników sztuki przekazała nam Stasia. A to tylko początek.

tekst Maria Olszówka

 

 

 

 

Wszystkim bez wyjatku, smutnym, chorym i radosnym wraz z gałazką świerka, ozdobioną wstążką z gwiazdką z nieba co przyjażnie mruga, dzieląc się opłatkiem- życzymy

Zdrowych, pełnych ciepła i radości Świat Narodzenia Pańskiego

a także wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku

VENA

 

 

Akcja charytatywna.

Stało się juz zwyczajem, że grupa plastyczna VENA przy UTW w Tarnowie i w tym roku w ramach wolontariatu przekazała 14 obrazów o różnej tematyce na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aukcje zorganizowała Anna Kordela przy czynnej współpracy Pana Dawida Nowaka wolontariusza W.O.Ś.P.

Obrazy wystawione w galerii ogólnej UTW

12.012.2014r  - Spotkanie opłatkowe

Dnia 12.12.2014r w Pałacu Młodzieży w Tarnowie tradycyjnie jak co roku odbyło się spotkanie opłatkowe grupy VENA. Koleżanki z grupy przygotowały świąteczny poczęstunek - nie zabrakło niespodzianek. Wspólna kawa i wypieki światecznych ciast urozmaiciły serdeczna atmosferę. Składanie życzeń, łamanie się opłatkiem - słowa podziekowań, że możemy się co roku spotykać w naszej grupie VENA.

Do Nowego Roku 2015!

Fotorelacja w galerii ogólnej

 

27.10.2014 r  godz.18.00 Klub Studencki Przepraszam - Wernisaż grupy

malarskiej VENA "Art Senior II "

W dniu 27.10.2014r. Grupa plastyczna VENA przy UTW w WSE w Tarnowie miała zaszczyt po raz drugi wystawić prace swojej twórczości oraz prace po plenerowe w Studenckim Klubie Przepraszam przy ul. Rynek 10 w Tarnowie.

Wernisaż zaszczycili swoją obecnością władze miasta i Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz liczna grupa zaproszonych gości i przyjaciół.

Grupa plastyczna działa od ośmiu lat, w tym czasie poprawiła się barwa płócien, pewność ręki oraz rodzaj malarstwa /pejzaż, kwiaty, marynistyka, martwa natura, abstrakcja, architektura, sceny rodzajowe/. Każda z pań ma już wyrobiony swój styl i technikę malowania.

W miarę upływu lat oraz zachęty Pani instruktor Stanisławy Gałek do poznawania i stosowania różnych technik sztuki malowania, grupa przedstawiła nowe prace z dziedziny sztuki „na szkle malowane” oraz „witraże”.

Dzięki UTW oraz Pani Instruktor panie malarki mogą spełniać się twórczo i cieszyć się z możliwości pokazania swoich prac a tym samym reprezentować działalność Uniwersytetu.

Grupa VENA dziękuje wszystkim osobom biorącym udział w zorganizowaniu naszego wernisażu.

Tekst Maria Olszówka wstawiła M.Garwol.

 

Fotorelacja w galerii ogólnej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wernisażu grupy plastycznej VENAzorganizowanego w dniu 27.10.2014 r.

http://www.timeto.pl/telewizja/video/seniorzy-pokazuja-swiat-za-pomoca-obrazow

 

„KOLOR W SZKLE ZAKLĘTY”

 

W dniu 03.10.2014 roku grupa Zespołu „VENA” rozpoczęła pod nadzorem Pani Stanisławy nową technikę : malowanie na szkle.

 

Technika ta wymaga skupienia, precyzji i staranności dlatego dołożymy wszelkich starań by temu podołać. Po instruktażu i otrzymaniu pierwszych wzorów do malowania przystąpiliśmy do pracy. Można już z całą stanowczością powiedzieć, że dostałyśmy świeżego zapału z, którego będą powstawać nowe twórcze formy. Nasze prace malowane na szkle w niewielkiej ilości będą zaprezentowane na wystawie obrazów zespołu „Vena” w klubie „Przepraszam” w dniu 27.10.2014 roku.

tekst Józefa Łuczyńska wstawiła M.Garwol

 

„  KOLOR  W  SZKLE  ZAKLĘTY  „

 

Takie  wyzwanie  plastyczne  po  wakacyjnej  przerwie  podjęła  grupa„  VENA „ . Zajęliśmy  się  jedną  z  wielu  technik  plastycznych , do  której  zachęciła  nas  Pani  Stanisława . To  sztuka  malowania na  szkle  i  tworzenia  witraży . Nasza  pani  instruktor  z  iście benedyktyńską  cierpliwością  wyczarowywała  cienkim  pędzelkiem i  taśmą  piękne  wzory  na  szkle. Sztuka  tworzenia  witraży jest   "zabawą „ -  jeśli  można  tak  nazwać  tą  technikę  manualną – trudną  i  kosztowną, bardzo  pracochłonną , wymagającą  wielkiego skupienia ,cierpliwości  i  wyczucia  ręki . Mamy  jednak  znakomitepodstawy , które  przekazała  nam  Pani  Stanisława . Nauka  rysunku, malowanie  różnymi  technikami , wyczucie  formy  oraz  umiejętność łączenia  kolorów, tutaj  znalazła  odzwierciedlenie  i  sprawdziła nasze  wieloletnie  umiejętności . Ta  kunsztowna  sztuka  świetnie wycisza , rozwija  wyobrażnię  plastyczną , uczy  skupienia i  opanowania  dłoni . Powstają  więc  pierwsze  próby , nieśmiałe pociągnięcia  pędzlem  po  szkle  a  potem  żmudne  wypełnianie  faktur i  wzorów  przepięknymi  barwami , obejmując  łagodnym  konturem wyczarowane  w  wyobrażni  obrazy . Tak  się  do  tego  zapaliłyśmy , że  technika  ta  będzie  nam  teraz  towarzyszyć , a   sztukę w  szkle   będziemy  nadal  rozwijać .

 

 

tekst i zdjęcia – Bożena Kwiatkowska.

wstawiła M.Garwol

Pierwsze warsztaty grupy plastycznej VENA - 2014/2015 r

     

 

W dniu 18.09.2014 r. odbyło się rozpoczęcie roku akademickiego 2014/2015 Uniwersytetu III wieku przy Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie. Po zakończeniu części oficjalnej grupa Zespołu Plastycznego „Vena” wspólnie z prowadzącą Panią Stanisławą spotkała się w ogródku Restauracji Obsesja. Towarzyskie spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze. Uczestnicy informowali o spędzonych wakacjach, wykonywanych pracach i wyjazdach podczas których podziwiali piękne krajobrazy. Pani Stanisława poinformowała nas wszystkich min. o dodatkowych zajęciach dla osób wysoko zaawansowanych w malowaniu obrazów. Będzie to nowa forma zajęć : malowanie na szkle i malowanie witraży. Po krótce opowiedziała na czym polegać będą te zajęcia. Ustaliła także termin warsztatów malarskich dla całej grupy, będzie to dzień 26.09.2014 r.

 

tekst. Józefa Łuczyńska wstawiła M.Garwol

Warsztaty malarskie grupy Vena odbywają się w piątki o godz.11.00 do 14.00 w Pałacu Młodzieży ul. Józefa Piłsudskiego 24.

 

Rok akademicki 2014/2015

 

 

Rok Akademicki 2013/2014

Zakończenie roku akademickiego 2013/2014

W  ostatnią  środę  25  czerwca  2014  roku  Grupa  Plastyczna „ VENA „  prowadzona  przez  Panią  Stanisławę  Gałek  ostatni  raz  w  tym roku  akademickim  pokazała  swoje  prace  w  Urzędzie  Marszałkowskim w  Tarnowie  przy  Al.  Solidarności .

Nasze  koleżanki  wystawiły  35  obrazów  o  różnej  tematyce  malowane  różną  techniką  malarską . Przeważał  pejzaż, malowany  akwarelą , olejem , akrylem  i  pastelą , nie  brakło  też  scen  rodzajowych , kwiatów ,    obrazów  z  wyobrażni  i  z  natury.

W  ciągu  siedmiu  lat  pracy  w  dwóch grupach  szukamy  nowych  technik  malarskich , oraz    nowych  środków wyrazu  w  plastyce  pod  czujnym  okiem  naszej  pani  instruktor  Stanisławy.

Dzielimy  się  innowacjami  plastycznymi  ; wspólne  konsultacje i  uwagi  wykonawcze  owocują  coraz  to  lepszą  techniką  malarską . Trzeba zaznaczyć , że  przez  te  siedem  lat  koleżanki – malarki  mogą  poszczycić się imponującą  liczbą  obrazów  i  co  ciekawe  -  początki, które  były  nieśmiałymi próbami  malarskimi , a  które  z  sentymentem  przechowujemy – były dla  nas kanwą  do  osiągnięcia  obecnych  umiejętności ,  z  pasją  i  zamiłowaniem doskonalone  przez  lata doświadczeń .

Wystawione  obrazy , które  wzbudziły  państwa  zainteresowanie to  nie  tylko  szczawnickie  reministencje  poplenerowe.  Znaczna  ich  część datuje  się  z  wcześniejszych  zbiorów  niżej  wymienionych  koleżanek  :

 1. Stanislawa  Gałek  -  prowadząca  od  początku  Grupę  Plastyczną  „VENA”
 2. Maria  Bednarenko-Skrabacz
 3. Wanda  Frey
 4. Zofia  Jakimiuk
 5. Janina  Jurkiewicz
 6. Irena  Kaflarska
 7. Anna  Kordela
 8. Bożena  Kwiatkowska
 9. Alicja  Łakoma
 10. Józefa  Łuczyńska
 11. Maryla Migdał
 12. Józefa  Nytko
 13. Barbara  Śliwa
 14. Maria  Urbańczyk
 15. Alicja  Wesołowska
 16. Zofia Świętek

Tekst  i  zdjęcia  :  Bożena  Kwiatkowska.

wstawiła Marta Garwol

 

 

Plener w Szczawnicy - 27-30.05 2014 r

Nasza grupa w dziewięcioosobowym składzie spędziła cztery dni na plenerze w Szczawnicy. Zajęcia te świetnie zaplanowała i zorganizowała nasza instruktorka i opiekunka Stanisława Gałek i mimo kłopotów zdrowotnych , towarzyszyła nam w każdej chwili i służyła radą. Pogoda była zmienna , przy dobrej widoczności pracowałyśmy w plenerze szkicując pejzaże i architekturę charakterystyczną dla tego regionu. Przy gorszej pogodzie i wieczorem Pani Stasia uczyła nas różnych technik dekoracyjnych drobnych przedmiotów jak: doniczki, butelki, pudełka, jajka, bańki choinkowe itp.  Jedna z tych metod jest Decoupage. Metoda ta polega na naklejaniu na dane przedmioty wzorów wyciętych z serwetek , lub innych papierowych ozdób, a następnie pokrywa się warstwą werniksu. Drugą metodą jest Quiling. Metoda ta polega na rolowaniu tasiemek i układaniu kolorowych kompozycji, które przykleja się do kartek, lub wybranych przedmiotów. Robiłyśmy też sztuczne kwiaty z bibuły i innych kolorowych papierów. Każdy dzień kończył się wspólną kolacją ubarwioną dowcipami, zabawnymi historyjkami i piosenkami.  Jak zawsze z żalem po zakończonym plenerze wracałyśmy do Tarnowa.

Tekst Wanda Frej wstawiła Marta Garwol

Zdjęcia w galerii ogólnej wykonane przez grupę plastyczną.

 

Plener w Tarnowie 05-06 maja 2014 r

Na zaproszenie Pana Mariusza Szumlańskiego ze Stowarzyszenia "Bądzmy Razem"  na rzecz integracji społecznej osób niepełnosprawnych - grupa zespołu plastycznego VENA Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy MWSE w Tarnowie w osobach : Maryla Migdał, Wanda Frej, Józefa Łuczyńska, Barbara Śliwa uczestniczyła wspólnie z innymi zaproszonymi - w plenerze malarskim pt."Pod niebem Tarnowa" w dniach 05-06 maja 2014 r.

Plener odbył się na Rynku w Tarnowie, a myślą przewodnią naszej grupy było namalowanie przyległej tarnowskiej architektury. Na obrazach znalazły się zakątki ul.Zydowskiej, Ratusz, podziemie przy Muzeum. Prace uczestników pleneru zaprezentowane zostały na wernisażu w Galerii Twórczości Artystów Niepełnosprawnych  "Aniołowo" przy ul. Żydowskiej 2 w Tarnowie. Wyróżnieni uczestnicy m.in.grupa Vena otrzymali dyplomy i drobne upominki.

Tekst Józefa Łuczyńska wstawiła M.Garwol

   

 

 

 

 

 

 

BOŻE NARODZENIE 2013R

TEN SZCZEGÓLNY CZAS ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA NIECH UPŁYNIE W ATMOSFERZE PEŁNEJ MIŁOŚCI RADOŚCI I WZAJEMNEJ ŻYCZLIWOŚCI A NOWY ROK STANIE SIĘ CZASEM SPEŁNIONYCH MARZEŃ I NADZIEI .

Świąteczne życzenia dla Zarządu, Rady oraz Słuchaczy UTW przy MWSE składają członkowie grupy plastycznej VENA.

 

 

 

 

7.10.2013r - Wernisaż grupy malarskiej VENA - klub studencki Przepraszam.

 

W dniu 7 pażdziernika 2013 r w Klubie Studenckim Przepraszam odbył się wernisaż grupy malarskiej VENA działającej przy UTW w Tarnowie, na którym wystawiono 40 obrazów. Rozmowę z prowadzącą zespół malarski Stanisławą Gałek i członkami przeprowadził Jerzy Świtek.

Obrazy wystawiały:  Stanisława Gałek, Barbara Śliwa, Alicja Wesołowska, Anna Kordela, Maria Bednarenko, Maria Olszówka, Maryla Migdał, Irena Kalafarska, Zofia Jakimiuk, Józefa Łuczyńska, Jadwiga Kędzior, Janina Jurkiewicz, Józefa Nytko, Wanda Frej, Zofia Świętek, Teresa Krakowska, Krystyna Szczebak.

Panie malują amatorsko i traktują malowanie jako hobby. Malują głównie pejzaże martwą naturę, kwiaty, abstrakcje techniką olej, akryl, akwarela, pastel. Obrazy grupy Vena były prezentowane na wielu  wystawach okazjonalnych.

Wystawa w Klubie Studenckim Przepraszam została otwarta przez Prezes UTW Marię Kanior. Prezentacji wszystkich obrazów dokonała prowadząca zespół Vena Stanisława Gałek. Atrakcją wieczoru była zorganizowana przez zespół Vena loteria fantowa, a nagrodami były 4 piękne własnoręcznie przez grupę namalowane obrazy. Nie można uwierzyć, że Klub Studencki Przepraszam pomieścił tylu gości, którzy z zachwytem oglądali dzieła naszych pełnych twórczej veny Pań. Poczęstunek w postaci słodkości i lampki wina uwieńczył spotkanie.

 

.

 

1.10.2013r - Dzień Seniora - Teatr im. Solskiego

W tarnowskim Teatrze im.L.Solskiego odbył się uroczysty Pierwszy Dzień Seniora przygotowany przez Urząd Miasta Tarnowa.

Grupa Vena prezentowała swoje prace malarskie. Obrazy wystawiły:

 

 • Stanisława Gałek
 • Maria Bednarenko
 • Irena Kalafarska
 • Zofia Jakimiuk
 • Alicja Łakoma
 • Maryla Migdał
 • Maria Olszówka
 • Barbara Śliwa
 • Alicja Wesełowska

Zdjęcia w galerii.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zespół malarski  VENA na stronie Głosu Seniora

http://www.glosseniora.pl/zespol-malarski-vena-z-uniwersytetu-trzeciego-wieku-przy-malopolskiej-wyzszej-szkole-ekonomicznej-w-tarnowie/

 

Przegląd działalności zespołu malarskiego VENA w UTW w Tarnowie
za lata 2007 – 2012

Zespół powstał z inicjatywy Stanisławy Gałek, która prowadzi w zespole zajęcia plastyczne. Na początku swego istnienia zespół przechodził kilka zmian – jedne Panie odchodziły, inne przychodziły aż wreszcie w 2008 roku zespół ukształtował się ostatecznie w składzie:
Stanisława Gałek, Irena Kalafarska, Alicja Wesołowska, Maria Bednarenko, Anna Kordela, Maria Olszówka, Zofia Jakimiuk, Alicja Łakoma, Barbara Śliwa, Maryla Migdał.

W roku 2011 z uwagi na wiele chętnych powstała 2 grupa i obecnie zespół liczy 17 osób.
Są to Panie:
Józefa Łuczyńska, Wanda Frej, Jadwiga Kędzior, Józefa Nytko, Krystyna Szczebak, Zofia Świątek, Janina Jurkiewicz.

 

Siedzibą zespołu jest Pałac Młodzieży a zajęcia odbywają się raz w tygodniu po 3 godziny /4 razy w miesiącu/.
Panie głównie malują techniką akryl, olej i akwarela, szczególnie pejzaże, kwiaty i martwą naturę.
W tym okresie zorganizowano 9 wystaw okolicznościowych i poplenerowych.


Do najbardziej prestiżowej wystawy zaliczyć należy wystawę w Galerii HORTAR u Państwa Kopczyńskich w dniu 19.05.2012r. Otwarcia wystawy dokonała Pani Kopczyńska i Pani Maria Kanior – Prezes UTW w Tarnowie. Oprócz zaproszonych gości wystawę zaszczyciły swoją obecnością Pani Krystyna Latała – Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa i Pani Zofia Kozioł - Kanclerz MWSE w Tarnowie.

 

Wśród wielu gratulacji i słów uznania  wypowiedzianych i odnotowanych w kronice zespołu jest wypowiedź Pani Krystyny Latała „ …to są obrazy, które chciałoby się mieć w mieszkaniu na ścianie …”

 

W dniu 11 listopada 2011 r. z okazji świeta niepodległości zespół prezentował swoje obrazy w hali widowiskowej Urzędu Gminy Tarnów. Wystawę swą obecnością zaszczycili Wójt Gminy Tarnów Pan Grzegorz Kozioł i Pani Prezes UTW Maria Kanior.

Dwukrotnie w roku 2011 i 2012 zespół brał udział w Małopolskiej Wiośnie Artystycznej w Chrzanowie, gdzie za każdym razem zdobył wielkie uznanie potwierdzone dyplomem i statuetką wystawy.

Członkowie zespołu chętnie udzielają się charytatywnie i tak na zorganizowaną przez Małopolską Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Tarnowie wystawę i aukcję obrazów przekazali wiele obrazów, a uzyskane z aukcji pieniądze przeznaczono na rzecz dzieci niepełnosprawnych.

Poza zajęciami Panie spotykają się również z okazji świąt i innych uroczystości.
Poza już zorganizowanymi wystawami także w tym roku odbędzie się wystawa poplenerowa na zakończenie roku akademickiego 2011/2012 w Centrum Sztuki Mościce.

Na przestrzeni działalności zespołu zorganizowano łącznie 7 plenerów tj. w Łęgu Tarnowskim, Pogórskiej Woli, Woli Rzędzińskiej i na działkach pracowniczych.

 

Ostatni 3-dniowy plener odbył się w Gródku nad Dunajcem w dniu 6.06.2012 r. w którym wzięło udział 7 Pań. Mimi niesprzyjającej pogody Panie wykonały wiele szkiców i zdjęć do późniejszego wykorzystania. Jeden dzień był poświęcony nauce malowania pastelami, które bardzo przydały do gustu wszystkim Paniom. Na zakończenie pleneru po uroczystej kolacji w swoim gronie uczestniczki otrzymały w prezencie upominki w postaci miniaturowych pejzaży malowanych przez instruktorkę.

Od chwili powstania zespół prowadzi kronikę, w której odnotowywane są wszystkie wydarzenia z życia zespołu. W kronice również zamieszczone są wpisy gości odwiedzających wystawę.

Panie udowodniły, że malowania można się nauczyć w każdym wieku.

Wszystkim Paniom zespołu plastycznego VENA życzę pięknych, słonecznych wakacji
Stanisława Gałek