|
BO Małopolska: Aż 188 zadań dopuszczonych do głosowania
Znamy już listę wszystkich zadań, które zostaną dopuszczone do głosowania w ramach IV edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Wynik jest rekordowy: mieszkańcy będą mogli wybierać spośród aż 188 zadań – czyli o 38 więcej niż przed rokiem. Głosowanie rozpocznie się już 9 września i potrwa do końca miesiąca.
Wiosną, w trakcie składania propozycji zadań mieszkańcy zgłosili aż 239 propozycji – najwięcej w historii wszystkich edycji. Teraz pozytywną weryfikację przeszło aż 188 pomysłów. Najwięcej z nich, bo 38, dotyczy subregionu Miasto Kraków. Na drugim miejscu jest Subregion Tarnowski, z 37 zadaniami, a na trzecim – z 36 zadaniami – Subregion Sądecki. Mieszkańcy Małopolski Zachodniej będą mogli wybierać z 31 zadań, a Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego i Subregionu Podhalańskiego – z 23 pomysłów.
- Od początku tej edycji budżet obywatelski Małopolski cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Zapraszam do głosowania, które oficjalnie rozpoczniemy 9 września. Będzie można wybrać najlepsze, najciekawsze i najbardziej interesujące propozycje - zachęca Anna Pieczarka z zarządu województwa.
Wśród wszystkich pomysłów przeważają zadania o charakterze sportowym i turystycznym – w sumie jest ich aż 57. Mieszkańcy zaproponowali też sporo pomysłów kulturalnych (43), zdrowotnych (30), edukacyjnych (29) czy transportowych (16).
- Lista zadań dopuszczonych do głosowania znajduje się tutaj [PDF]:
https://www.malopolska.pl/_userfiles/uploads/KZ-VII/BO/BO%202019/Zal_1_ZWM_przyjete.pdf
- Lista zadań odrzuconych jest dostępna tutaj [PDF]:
https://www.malopolska.pl/_userfiles/uploads/KZ-VII/BO/BO%202019/zal_2_ZWM_odrzucone.pdf
Warto przypomnieć, że w tym roku autorzy zadań mogli po raz pierwszy odwołać się od wstępnej weryfikacji ich pomysłów. Ich protesty rozpatrywała w sierpniu specjalnie powołana do tego Rada Budżetu Obywatelskiego. W sumie wpłynęło 21 odwołań, z czego 4 zostały uznane za zasadne.
Jeden głos na najlepsze zadanie!
Głosowanie w IV edycji BO Małopolska startuje już za 2 tygodnie. W tym roku zaplanowano je od 9 do 30 września i udział w nim może wziąć każdy mieszkaniec Małopolski, który skończył 16 lat. Tak jak w latach ubiegłych, mieszkańcy mają 1 głos i mogą go oddać tylko na 1 zadanie z subregionu, w którym mieszkają. Uwaga – żeby głosować w BO Małopolska nie trzeba być zameldowanym w Małopolsce.
W 4. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego będzie można zagłosować na trzy sposoby. Najprostszym i najszybszym będzie oddanie głosu przez internet – już 9 września na stronie www.bo.malopolska.pl zostanie uruchomiony specjalny panel do głosowania. Tak jak w ubiegłych latach, dopuszczona zostanie też możliwość oddania głosu na papierowym formularzu – wrzucając go do jednej z 26 stacjonarnych urn (lista poniżej). Wzór tegorocznej karty do głosowania można już znaleźć na www.bo.malopolska.pl.
Głosować będzie również można korespondencyjnie, przesyłając wypełnioną kartę do głosowania na adres urzędu marszałkowskiego lub jednej z jego agend zamiejscowych. W tym wypadku trzeba jednak pamiętać, że decyduje data wpływu do urzędu – nie data stempla pocztowego. Jeśli głos dotrze po 30 września, nie zostanie uznany za ważny.
Więcej informacji można znaleźć na: www.bo.malopolska.pl i https://www.facebook.com/bo.malopolska/
Lista miejsc, w których odbywać się będzie głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego poprzez wrzucenie do urny wypełnionej karty do głosowania:
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Basztowa 22;
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, ul. Racławicka 56;
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Kraków, Departament Edukacji i Kształcenia Ustawicznego, Kraków os. Teatralne 4a;
- Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Departament Funduszy Europejskich, Kraków, Wielicka 72;
- Agenda zamiejscowa UMWM, Tarnów, al. Solidarności 5-9;
- Agenda zamiejscowa UMWM, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 52;
- Agenda zamiejscowa UMWM, Nowy Targ, al. 1000-lecia 35;
- Agenda zamiejscowa UMWM, Oświęcim ul. Jędrzeja Śniadeckiego 21;
- Urząd Gminy i Miasta Miechów, ul. Henryka Sienkiewicza 25;
- Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Rynek 1;
- Urząd Miasta i Gminy Brzesko, ul. Bartosza Głowackiego 51;
- Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach, ul. Rynek 8/9;
- Urząd Miasta Zakopane, ul. Tadeusza Kościuszki 13;
- Urząd Miejski w Gorlicach, Rynek 2 (Pawilon Historii Miasta Gorlice);
- Urząd Miejski w Wadowicach, Plac Jana Pawła II 23;
- Starostwo Powiatowe w Bochni, ul. Kazimierza Wielkiego 31;
- Urząd Miejski w Chrzanowie, al. Henryka 20;
- Urząd Miejski w Dąbrowie Tarnowskiej, Rynek 34;
- Urząd Miejski w Krzeszowicach, ul. Grunwaldzka 4;
- Urząd Gminy Limanowa, ul. Matki Boskiej Bolesnej 18B;
- Urząd Gminy i Miasta Proszowice, 3 Maja 72;
- Urząd Miejski w Suchej Beskidzkiej, ul. Mickiewicza 19;
- Urząd Miasta i Gminy w Wieliczce, ul. Powstania Warszawskiego 1;
- Urząd Miejski w Krynicy – Zdroju, ul. Kraszewskiego 7;
- Urząd Gminy Łącko, Łącko 445;
- Urząd Miejski w Zakliczynie, Rynek 32.
27.11.2019 wyjazd do Krakowa na
OPERĘ
NABUCCO- G.VERDI
W MIĘDZYNARODOWEJ OBSADZIE …/RONCOLE VERDI ORCHESTRA
i CHÓR pod dyr. J.Salwarowski w ICE KRAKÓW
INFORMACJE I ZAPISY 695 039 371
Bilety rząd II i III cena 180 zł -
przystanek ul. Goldhammera/PWSZ
===============================================================================
Warsztaty edukacyjne w GPN
W dniach 10-11 lipiec 2019r. w Porębie Wielkiej odbyły się przyrodnicze warsztaty edukacyjne dla UTW z południowej Polski w ramach projektu z Funduszu Europejskiego " Infrastruktura i Srodowisko". Nasz Uniwersytet reprezentowała delegacja w składzie: Jan Starostka, Wanda Starostka, Maria Turak i Urszula Marzec.
Warsztaty odbywały się w Ośrodku Edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego, mieszczącego się w zabytkowej oficynie dworskiej hr. Wodzickich w Porębie Wielkiej, których celem było zaprezentowanie walorów GPN. Zajęcia były prowadzone w bardzo profesjonalny sposób przez pracowników GPN na wielu płaszczyznach, a więc projekcja filmu przyrodniczego, zajęcia terenowe w obrębie parku dworskiego oraz przemarsz ścieżką edukacyjną "Dolina Olszowego Potoku" w Koninkach przy szlaku turystycznym na Turbacz.
Jako pierwsi uczestniczyliśmy w zwiedzaniu interaktywnej ekspozycji przyrodniczej w Ośrodku Edukacyjnym GPN, na której prezentowane jest bogactwo naturalne Gorców i GPN, oraz testowaliśmy audio- przewodniki. Trzeba przyznać, że wystawa jest wspaniała.
Podczas spaceru ścieżką przyrodniczą mieliśmy okazję zobaczyć /i to dwukrotnie/ herbowego płaza GPN, czyli salamandrę plamistą. Niestety, tylko pogoda nie była wymarzona do wędrówki, bo na zmianę ze słońcem padał nam deszcz.
Zachęceni do odwiedzenia GPN, postanowiliśmy, że jeszcze wrócimy w te rejony, być może w większej grupie.
Tekst : Urszula Marzec
PREZYDENT MIASTA TARNOWA OBJĄŁ HONOROWYM PATRONATEM JUBILEUSZ 10.LECIA UTW PRZY PWSZ W TARNOWIE
W dniu dzisiejszym, Prezydent Roman Ciepiela spotkał się z przedstawicielami zespołu organizacyjnego, powołanego dla potrzeb organizacji Jubileuszu 10. Lecia Tarnowskiej UTW przy PWSZ w Tarnowie. Podczas spotkania Prezes UTW Maria Kanior oraz przewodnicząca zespołu organizacyjnego Ludwika Gawron poinformowały Prezydenta o toku przygotowań oraz założeniach organizacyjno – programowych całego przedsięwzięcia.
Uczestniczący w spotkaniu zespół w składzie: Maria Kanior, Ludwika Gawron, Jolanta Stanienda, Lidia Jaźwińska, Zofia Rech, Stanisław Wiatr, w imieniu całej społeczności słuchaczy UTW, zwrócili się do Prezydenta Romana Ciepieli o przyjęcie honorowego patronatu. Prezydent, doceniając działalność UTW i jej słuchaczy przyjął zaproszenie.
Uroczystości jubileuszowe odbędą się we wrześniu 2016 roku. Połączone będą z inauguracją Nowego Roku Akademickiego UTW. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce.
Tekst/foto: Lidia Jaźwińska
KONFERENCJA „ TARNÓW INTELIGENTNE MIASTO” SALA LUSTRZANA 10.02.2016
Na zaproszenie Prezydenta Miasta Tarnowa Romana Ciepieli, przedstawiciele Zarządu i Rady Słuchaczy naszego Uniwersytetu, uczestniczyli w Konferencji „Tarnów inteligentne miasto”. Organizatorem i modelatorem Konferencji była dr Jolanta Stanienda – Pełnomocnik Prezydenta, a jednocześnie Wiceprezes UTW.Było dużo o inteligentnym rozwoju wielu obszarów miasta. Motyw inteligentnego rozwoju dominował w każdym kolejnym wystąpieniu. Należy dodać bardzo ciekawym i rzeczowym.
Uczestnictwo w tej Konferencji, jak wyjaśnia Prezes Maria Kanior, jest odpowiedzią na to,
iż seniorzy nie tylko chcą posiąść wiedzę na temat inteligentnych miast, ale nade wszystko chcą uczestniczyć w realizacji zadań dotyczących rozwoju swojego miasta.
Tekst/foto: Lidia Jaźwińska
MUZYCZNE SPOTKANIE Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA
W BOMBAY MUSIC 25.01.2016 r
To kolejne ciekawe przedsięwzięcie kulturalne skierowane do seniorów, a zorganizowane
w Restauracji Bombay Music. Ten niezwykły muzyczny wieczór po raz kolejny prowadził Jan Dworak. Wspaniała atmosfera, klimat i muzyka dodały całości smaku, powrotu do muzyki lat 80., znakomitych wykonawców i twórców muzycznych. Gospodarzem spotkania był Jan Starostka. Obaj Panowie w duecie sprawili, że wieczór zaliczyć należy do udanych,
a przede wszystkim sprzyjających integracji i wspólnej zabawy.
Tekst/Foto: Lidia Jaźwińska
Noworocznie z Canadian Brass & Puellae Orantes - 16 stycznia 2016 r
w Sali Audytoryjnej Centrum Kongresowego ICE Kraków odbył się wyjątkowy koncert, którego organizatorem był Dziewczęcy Chór Katedralny „Puellae Orantes”.
Gwiazdą koncertu był CANADIAN BRASS, noszący tytuł „najsłynniejszego kwintetu blaszanego na świecie”.
Koncert, był zjawiskowy i żywiołowy, z uwagi na sceniczność obu zespołów i dobrany repertuar. W pierwszej części wystąpił kwintet ze zróżnicowanym repertuarem począwszy od muzyki klasycznej, poprzez żartobliwe aranżacje znanych dzieł scenicznych, po standardy jazzowe i muzykę rozrywkową. Zespół „Canadian Brass” wykonał m.in. Lot trzmiela Nikołaja Rimskiego-Korsakowa,Toccatę i fugę d-moll Jana Sebastiana Bacha, Wiosnę z Czterech pór roku Antonio Vivaldiego. W drugiej części wystąpiły oba zespoły z repertuarem specjalnie na tę okoliczność zaaranżowanym przez warszawskiego kompozytora Łukasza Farcinkiewicza, m.in. wiązanką polskich kolęd i pastorałek, nastrojowych aranżacji takich przebojów jak White Christmasczy Christmas time.
ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE SPOTKANIE UTW I GRUPY TEATRALNEJ BOHEMA W ZACZARNIU
Na zaproszenie Dyrekcji Zespołu Szkół, rodziców, nauczycieli i uczniów działających w grupie teatralnej BOHEMA z Zaczarnia, grupa naszych słuchaczy reprezentowana przez Zarząd, Radę Słuchaczy, Zespół FERMATA, Zespół PIN, grupę plastyczną VENA, uczestniczyła w świąteczno - noworocznym spotkaniu wyjazdowym w Zaczarniu.
Wyjazd do Zaczarnia był wyrazem wzajemnej współpracy i kontaktów pomiędzy naszym UTW, a Bohemą. Wspaniałą i ciekawą formą integracji różnych środowisk. Gospodarze spotkania zadbali nie tylko o ciekawą, nietuzinkową, na wysokim poziomie część artystyczną, ale także o poczęstunek oraz wspaniałą atmosferę.
Wyjazd do Zaczarnia potwierdził, iż dla dobrych stosunków międzyludzkich nie ma barier,
a integracja zależy od ludzi. Gospodarzom za przyjęcie, za dotychczasową współpracę z nadzieją, że będzie ona coraz owocniejsza podziękowała Prezes Maria Kanior.
tekst i Foto Lidia Jażwińska
https://www.facebook.com/NSerwisKADR/videos/1669393880003374/?__mref=message_bubble
„ Andrzejkowe wróżby
moc magiczną mają.
A szczęśliwe wróżby –
często się sprawdzają”
„Andrzejki” u Seniorów UTW przy PWSZ w Tarnowie
Aby tradycji stało się zadość Rada Słuchaczy zorganizowała zabawę „andrzejkową” w salach OHP przy ul. Mościckiego w Tarnowie. W rytmie granych przez di dżeja przebojów bawiło prawie 100 – u Seniorów naszego UTW. Były tańce w parach i indywidualne, w kółkach i korowodach, które krążyły po sali. Jak zabawa to zabawa! A humory wszystkim dopisywały. W zabawie uczestniczyli również członkowie zespołu „ Bohema” z Zaczarnia. Zespół skutecznie wprowadzał układy i kroki do popularnych tańców dyskotekowych. Należy przyznać, że początki były trudne, ale po kilku powtórkach było coraz lepiej. Cóż wiek ma swoje prawa! Ale kiedy w wir tańca włączyła się Pani Zuza wszystkie tańceposzły jak z płatka. Doskonale rozdano role w „ andrzejkowym” balu. Barbara Sadowska i Jan Starostka czuwali nad całością, Krysia Romańska i Ania Frysztak sprawnie rozlokowały uczestników wokól stołów, a Zosia Rech była naszym „łącznikiem” między kuchnią a uczestnikami zabawy. Oczywiście nie zabrakło serdecznych życzeń dla obecnych na imprezie Solenizantów – Andrzejów.
Bardzo potrzebne są dla Seniorów tego typu spotkania, bo „ wiedza – wiedzą” ale również ważne są kontakty międzyludzkie, wymiana myśli i poglądów, a przede wszystkim trochę rozrywki i zbawiennego ruchu, który leczy.
Tekst : Barbara Sadowska Zdjęcie : Józef Sadowski
„W żółtych płomieniach liści brzoza dopala się ślicznie…..”
Zespół „ Skaldowie’
Jesienny koncert „ FERMATY”
Na koncert Zespołu „ Fermata” działającego w UTW przy PWSZ w Tarnowie oczekiwali z dużym zainteresowaniem i niecierpliwością słuchacze UTW . I stało się ! W dniu 23 listopada 2015r. do ODN ul. Nowy Świat 24 spieszyli słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W momencie przekroczenia auli większości słuchaczy wydawało się, że weszli do jesiennego lasu, pachnącego pożółkłymi opadłymi liśćmi, pobłyskującymi czerwonymi jarzębinami, zapachem dymu z płonącego ogniska. Sala wypełniona do ostatniego miejsca. I nagle jak z pod ziemi na scenę ze śpiewem weszli w kolorowych strojach członkowie „ Fermaty” w osobach Bąk Janina, Buśko Bogdan, Bykowski Andrzej, Figwer Ludmiła, Ganc Aldona, Teresa Hałajko, Bożena Kras, Andrzej Król, Marta Łącka, Jan Marzec, Grażyna Pankowska, Krystyna Romańska, Halina Sajdak, Danuta Sterkowiec, Asia Szarkowicz – Madej.
Nasza koleżanka Krystyna Romańska – jako reżyser tego koncertu – wspólnie z nowym akompaniatorem Jackiem Piskozubem mocno naciskała na uczestników „Fermaty” w czasie licznych prób. To się bardzo opłaciło. Wybrane piosenki pełne jesiennego , nostalgicznego nastroju w wykonaniu zespołu bardzo podobały się widowni, która dołączyła do zespołu i wspólnie śpiewała piosenki, które w ich młodości były szlagierami, wykonywanymi przez znanych polskich piosenkarzy i aktorów. Wśród śpiewanych piosenek były takie przeboje jak: „Jesienne róże”, Adios pomidory”, „A mnie jest szkoda lata”, „ Hej cyganie”, „ Jadą wozy kolorowe” czy urokliwa piosenka z filmu „ Skrzypek na dachu” oraz wiele innych. W spotkaniu wzięli udział Goście : Krystyna Latała – pełnomocnik Prezydenta Miasta Tarnowa ds. kultury, Lidia Jaźwińska – Przewodnicząca Tarnowskiej Rady Seniorów, Andrzej Szpunar - Dyrektor Okręgowego Muzeum w Tarnowie, Tadeusz Szczeklik – Dyrektor ODN oraz Józef Sadowski – Prezes Oddziału ZNP w Tarnowie. Prezes UTW przy PWSZ Maria Kanior w serdecznych słowach podziękowała wykonawcom pięknego koncertu, kończąc swoją wypowiedź zdaniem „ chwilo trwaj”. Natomiast Rada Słuchaczy ze Starostą Ludwiką Gawron - dodając dodatkowego smaku - częstowali wszystkich uczestników słodyczami. „ Piękny koncert, warto było poświęcić swój czas, odrywając się od codziennych spraw i wspólnie z „ Fermatą” przypomnieć sobie dawne przeboje z młodości – w myśl piosenki „ Powróćmy jak za dawnych lat …” mówili wychodzący słuchacze. Zespół „ FERMATA” został nagrodzony oklaskami na stojąco, co zmusiło artystów do bisu. Gorące podziękowania od Zespołu „ Fermata”, oraz Słuchaczy UTW kierujemy do wszystkich, którzy pomogli zrealizować „Jesienny Koncert”. Dziękujemy, a Zespołowi gratulujemy!!!
Tekst : Barbara Sadowska
Fot. Józef Sadowski
„Ruch może zastąpić niemal każde lekarstwo,
Ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu”
prof. Wiktor Dega
TARNOWSKI MARSZ PO ZDROWIE
Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem w kalendarzu imprez naszej UYW, był „Tarnowski marsz po zdrowie” Marsz rozpoczął się rozgrzewką na placu przed pawilonem C uczelni, a następnie przebiegał ulicą Mickiewicza, Brodzińskiego, Wałową, Krakowską, a kończył się na ulicy Mościckiego w obiekcie OHP.Tam na uczestników marszu czekały kolejne atrakcje i oczywiście gorący gulasz.. Marszrutę opracowali słuchacze UTW Zdzisława Haubrich iKazimierz Krupa. Od strony organizacyjnej imprezę wsparła PWSZ. Wraz ze słuchaczami trasę pokonywali członkowie Zarządu UTW na czele z Prezes Marią Kanior oraz studenci PWSZ w Tarnowie. Uczestnicy marszu mieli także okazję skorzystać z badań ciśnienia, które wykonywali studenci II roku, kierunek Pielęgniarstwo.
Część druga imprezy, odbywająca się w obiekcie OHP w Tarnowie, w dalszym ciągu łączyła się z aktywnością ruchową. Jak się okazało nasi seniorzy wbrew powszechnym opiniom praktycznie po odbytej marszrucie nie potrzebowali długiego odpoczynku. O ich znakomitej kondycji fizycznej świadczyły również badania, które wykonano po jej zakończeniu. W tej części dzięki instruktorce tańca Zuzie Jasiak – Michałek i jej asystentce Marcie Garwol(nowa rola naszej koleżanki) odbyły się mini warsztaty taneczne wraz z pokazem słynnej ZORBY. Kolejną atrakcją był pokaz tai chi. Nad całością od strony organizacyjnej tej części imprezy czuwała Starościna Roku Ludwika Gawron.
Warto podkreślić, iż Tarnowski Marsz Seniorów wzbudził wielkie zainteresowanie i uznanie dla jego uczestników ze strony mieszkańców Tarnowa.
Tekst i foto L.Jażwińska
Koncert Chóru Camerata - "Historia łączy pokolenia" - 24.10.2015 r
W Sali Lustrzanej byliśmy świadkami niezwykle pięknego koncertu Chóru CAMERATA z Wieliczki - "Historia łączy pokolenia", pod batutą dyrygenta Izabeli Szota. Chór gościł na zaproszenie naszego Uniwersytetu. Koncert odbywał się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Tarnowa Romana Ciepieli.
Cały Koncert był niezwykłym przeżyciem duchowym, dostarczył wszystkim wielu emocji i artystycznych wrażeń. Występ Cameraty został owacyjnie, na stojąco nagrodzony licznymi brawami, bo też w pełni na to zasłużył.
Ten wyjątkowy wieczór koncertowy był niewątpliwym mostem, który w naturalny sposób połączył Wieliczkę z Tarnowem piękną muzyką oraz przyjazną atmosferą seniorów obu środowisk.
Swoją działalność chór rozpoczął 4 stycznia 1997 roku. W zespole śpiewa młodzież, osoby dorosłe i bardzo dorosłe. Reprezentują różne poglądy, rożne zawody, różne spojrzenia na świat, ale łączy ich Muzyka. Koncertują w Polsce i w Europie. W swoim artystycznym dorobku mają ponad 250 utworów i kilkaset koncertów.Dyrygentem chóru jest Izabela Szota, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie; specjalność pedagogiczna oraz dyrygowanie zespołami wokalno - instrumentalnymi. Ukończyła również klasę śpiewu profesor Teresy Wessely.Jako solistka, kameralistka oraz dyrygent prowadzi ożywioną działalność koncertową w Polsce i wielu krajach Europy.
W imieniu wszystkich uczestników Koncertu podziękowania Chórowi przekazali Prezes Maria Kanior oraz Jan Marzec. W Koncercie uczestniczyli członkowie Zarządu, Rady słuchaczy na czele ze Starostą Ludwiką Gawronoraz Przewodnicząca Tarnowskiej Rady Seniorów Lidią Jaźwińska.
TARNOWSKI DZIEŃ SENIORA
„Seniorzy – razem i osobno stanowią ogromną wartość, bogatą w życiowe doświadczenie za którym stoi trud pracy, często ciężkiej i mozolnej – tej rodzinnej i zawodowej, ale zawsze budującej ciepło domowego ogniska i wspólnotowej gromady…”
Na zaproszenie Prezydenta Miasta Tarnowa Romana Ciepieli i MOCAS, seniorzy – członkowie naszej UTW na czele z Prezes Marią Kanior i Starostą Rady Słuchaczy Ludwiką Gawron, uczestniczyli w obchodach Tarnowskiego Dnia Seniora.
W części artystycznej wystąpił nasz KABARET PIN. Jak zwykle PIN zaprezentował program pełen humoru i dobrej rozrywki, dostarczając tym samym wszystkim moc wrażeń
i uśmiechu. Wraz z naszym kabaretem wystąpił: dziecięcy Teatr TUPTUSIE oraz zespół Polka Samba jazz Band.
Z seniorami podczas ich święta spotkali się m.in.: Poseł RP Elżbieta Achinger, Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela, Przewodniczący Rady Miasta Kazimierz Koprowski, Zastępca Prezydenta Dorota Krakowska, ks. infuat Adam Kokoszka.
Tekst/foto: Lidia Jaźwińska
05.10.2015 r Galeria Aniołowo - wernisaż wystawy "Przeminęło z wiatrem"
Wystawa integracyjna uczestników Warsztatu im. Jana Pawła II oraz z Pałacu Młodzieży
foto M.Garwol
„ Kto powiedział,
że osoba starsza wiekiem
nie może być młodsza duchem”
Ogólnopolska Inauguracja Roku Akademickiego 2015/2016
Uniwersytetów Trzeciego Wieku
W Centrum Sztuki Mościce po raz pierwszy odbyła się Ogólnopolska Inauguracja nowego roku akademickiego Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Inicjatorem i organizatorem tego przedsięwzięcia był Zarząd i Rada Słuchaczy UTW przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. Patronat medialny objęło Stowarzyszenie „MANKO” oraz czasopismo „ Głos Seniora”. Sala teatralna CSM wypełniona do ostatniego miejsca. Wśród licznie zaproszonych Gości byli: Minister Pracy i Polityki Społecznej- Władysław Kosiniak- Kamysz, posłowie na Sejm RP – Urszula Augustyn, Elżbieta Achinger, Robert Wardzała, w-ce Marszałek Województwa Małopolskiego - Stanisław Sorys, w-ce Kurator Oświaty w KrakowieGrzegorz Baran, prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela, rektor PWST Jadwiga Laska wraz z Senatem tejże Uczelni. Wśród zaproszonych Gości były UTW z Dąbrowy Tarnowskiej, Nowego Sącza, Mogilan, Drwini, Brzeska, Kłaja. Po odśpiewaniu Hymnu „ Gaudeamus igitur” Prezes UTW Maria Kanior w serdecznych słowach powitała wszystkich Gości oraz przedstawiła ogólny zarys pracy UTW w roku szkolnym 2015/2016. Ogromnym aplauzem przyjęto wystąpienie ministra Kosiniaka Kamysza, który mówił o polityce senioralnej Państwa. Nie można zapomnieć o tym, że to właśnie dopiero od momentu objęcia przez Niego teki ministra można mówić o planowej, systematycznie wdrażanej w życie polityki wobec seniorów. W czasie uroczystości Prezes Maria Kanior została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz honorowym odznaczeniem „Primus in Agendo” przyznawanym przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Inauguracyjny wykład wygłosił znany reżyser Krzysztof Zanussi. Seniorzy byli zachwyceni podejściem do życia wykładowcy. Jego trafne spostrzeżenia na temat współczesnego świata wywoływały uśmiech i gromki aplauz. W foyer można było kupić książkę Krzysztofa Zanussiego pt.„ Strategia życia. Czyli jak zjeść ciastko i je mieć”. Szczęśliwcy, którym udało się kupić książkę mieli dodatkowy bonus w postaci wpisu i autografu autora.
Uroczystą inaugurację zakończył koncert muzyczny w wykonaniu Stowarzyszenia Muzyka Świata „AKORD”. Solista zespołu Mirosław Witkowski wraz z muzykami zaprezentował seniorom różne gatunki muzyczne. A potem spotkanie przy „ małej czarnej”, w czasie którego Seniorzy wspominali wojaże wakacyjne oraz dyskutowali nad licznymi, ciekawymi propozycjami na bieżący rok akademicki.
tekst Barbara Sadowski fot.Jozef Sadowski
01.08.2015 r POWSTANIE POKOLEŃ - PAMIĘĆ HISTORII ŻYJE W NAS…Park Strzelecki
Słuchacze naszego Uniwersytetu uczestniczyli w uroczystości upamiętniającej Powstanie Warszawskie. Uroczystość przebiegała pod hasłem „POWSTANIE POKOLEŃ”, a odbyła się w Parku Strzeleckim. Uczestniczący w niej przedstawiciele różnych grup wiekowych śpiewali pieśni i piosenki z okresu Powstania Warszawskiego. Piosenką, która zainaugurowała to wielopokoleniowe, patriotyczne śpiewanie był utwór „WARSZAWSKIE DZIECI”.
tekst i foto L.Jażwińska - foforelacja w galerii
KONFERENCJA POLITYKA SENIORALNA W POLSCE…
Na zamku w Niepołomicach odbyła się Konferencja nt. ”Polityka senioralna w Polsce: sukcesy, wyzwania, przyszłość”. Jej organizatorem była Poseł Elżbieta Achinger, koordynująca z ramienia rządu pracami związanymi z przygotowaniem „nowego programu senioralnego na najbliższe cztery lata”. Konferencja w Niepołomicach rozpoczęła cykl spotkań konsultacyjnych, które zostaną zorganizowane na terenie całej Polski. Ich głównym celem i zadaniem będzie zebranie opinii, wniosków oraz propozycji rozwiązań do tworzonego programu senioralnego.
Zarówno prelegenci, jak i dyskutanci zwracali uwagę na potrzebę stworzenia programu, który będzie gwarancją skuteczności i realności podejmowanych działań na rzecz seniorów. Jednakże podkreślano, iż uczestniczyć w nich muszą zarówno organy administracji publicznej wszystkich szczebli, różnorodnych organizacji i instytucji jak i przedstawiciele seniorów. Zwracano także uwagę na rolę jaką powinny w tych działaniach odgrywać Rady Seniorów i sensowna strategia spraw senioralnych w miastach, gminach, powiatach i województwie.
Tarnów na Konferencji reprezentowała delegacja naszego Uniwersytetu w składzie: Maria Kanior Prezes Stowarzyszenia, Ludwika Gawron, Jolanta Stanienda, Lidia Jaźwińska, Jan Starostka i Andrzej Michalik. Należy podkreślić, iż w Konferencji uczestniczyli przedstawiciele wielu miast i gmin z terenu Małopolski, a także zaproszeni goście w tym m.in. Prezes Ogólnopolskiej Federacji Uniwersytetów III Wieku Wiesława Borczyk, Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. polityki senioralnej Anna Okońska – Walkowicz wraz z przedstawicielami Rady Seniorów Miasta Krakowa. Informacje dotyczące efektów konferencji w Niepołomicach, a także o kolejnych znajdą wszyscy zainteresowani się na stronie: https://www.pytamyobywateli.pl/. Na tej stronie można także przekazywać swoje uwagi, wnioski, propozycje w ramach otwartej dyskusji ph. PYTAMY OBYWATELI.
Tekst/foto: Lidia Jaźwińska
PROMUJEMY RÓŻNE FORMY PROFILAKTYKI …30.05.2015 r Piknik w Klikowej
Tym razem wraz z organizatorami tj. Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych i Pogotowia Opiekuńczego uczestniczyliśmy w pikniku w Klikowej, sumującym X Edycję Programu Profilaktycznego „Alkohol świat niespełnionych marzeń”, promując wśród wszystkich grup wiekowych profilaktykę zdrowia, bezpieczeństwa, a przede wszystkim aktywną rekreację i wypoczynek. Nasza grupa, w której obecni byli również członkowie Zespołu PIN znakomicie zaprezentowała się na scenie ze swoimi ulubionymi przebojami. Były oklaski, aplauz i uznanie, ale dla nas słuchaczy UTW była to kolejna misja miesząca się w słowach: INTEGRACJA – TOLERANCJA I BEZPIECZEŃSTWO DLA WSZYSTKICH. Wraz z nami popierali ją także przedstawiciele samorządu w tym m.in. Starosta Powiatu Roman Łucarz, Wiceprezydent Tarnowa Dorota Krakowska, radny Kazimierz Żurowski oraz wszystkie placówki uczestniczące w pikniku.
Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem sprawował Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
tekst Lidia Jażwińska
JUWENALIA 2015
Grupa słuchaczy naszego UTW na zaproszenie PWSZ, przy której działa nasz uniwersytet uczestniczyła w inauguracji JUWENALIÓW 2015.
Uroczystość odbyła się w Teatrze im. Ludwika Słowackiego w Tarnowie i zgromadziła przedstawicieli całego środowiska studenckiego, w tym seniorów, władze uczelni na czele z: Rektor elekt -Jadwigą Laska, Prorektor elekt -Małgorzatą Kołpa, Prorektor Józefem Węglarz, Prezes Stowarzyszenia UTW Maria Kanior, Starostą Rady Słuchaczy Ludwiką Gawron.
W programie m.in. wystąpiła:Tarnowska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna " Divina in Misericordia" oraz kabaret studencki z Krakowa.
Uroczystość ta była kolejnym przykładem „MOSTU POKOLENIOWEGO”, idei bardzo mocno preferowanej przez naszą UTW.
Tekst Lidia Jażwińska
Z cyklu spotkania z ludżmi w Głosie Seniora - nasza Słuchaczka Anna Frysztak.
http://glosseniora.pl/news/2015/05/z-cyklu-spotkania-z-ludzmi-anna-frysztak
PASJE RYSZARDA JARMUŁY… - Miejska Biblioteka Publiczna
Prawdziwa pasja może Cię znaleźć, ale musisz dać jej szansę…
Każdego dnia spotykamy ludzi, którzy mają bardzo różne zainteresowania i pasje. Łączą się one z relaksem, energią, radością zdobywania nowej wiedzy czy też jej poszerzaniem.
Mają też duże znaczenie dla jakości ich życia, jego wzbogacania i urozmaicania. Dla wielu osób, prawdziwa pasja łączy się z magią, która dodaje jej uroku, wyzwala aktywność tak by zamieniała się ona w konkretne hobby niosące przyjemność i satysfakcję.Tak też jest w przypadku Ryszarda Jarmuły i jego bardzo oryginalnej, niezwykle ciekawej pasji związanej z kolekcjonowaniem kart do gry. Ryszard Jarmuła to z zawodu inżyniermeliorant. Człowiek o bogatej osobowości, dużej wiedzy i różnorodnych zainteresowaniach. To miłośni muzyki i sztuki, esteta wrażliwy na ich piękno, ceniący ich wartości. Były członek ekskluzywnego międzynarodowego „Klubu Jokes”, którego siedziba znajduje się w brukselskim „Atomium”.
Jego hobby i zainteresowanie kolekcjonerstwem sięga czasów dzieciństwa, kiedy to interesował się filatelistyką, filumenistyką i numizmatyką. Z czasem nabierał wiedzy na ich temat, ale też pojawiała się potrzeba poznania czegoś więcej, bardziej już wysublimowanego
i pociągającego. I tak od 1976 roku zaczęła się jego przygoda z kolekcjonowaniem kart do gry i jokerów oraz ciągłe poszukiwanie nowych, coraz ciekawszych i oryginalnych kart. Obecnie jego zbiór liczy już kilka tysięcy kart, a pasja z małego ziarenka rozwinęła się do potężnego drzewa.
Część tej niesamowitej kolekcji pokazana została na wystawie zorganizowanej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie. Każdy kto miał okazję ją zobaczyć mógł poznać historię kart i Jokera. Ich niepowtarzalne piękno, a także symbolikę, którą często wyrażają oraz czasy do których nawiązują.
tekst L.Jażwińska - fotorelacja w galerii ogólnej
01.04.2015 r - Europejskie Centrum Muzyki w Lusławicach Krzysztofa Pendereckiego
Koncert Narodowego Chóru Kameralnego Armenii – HOVER – pod dyrekcją Sony Hovannisyan.
Narodowy Chór Kameralny Armenii powstał w 1992 roku. Od początku swojego istnienia prezentował oryginalną armeńską muzykę chóralną, ściśle powiązaną ze sztuką europejską. Jest otwarty na wszelkie przejawy muzyki chóralnej.
Oglądaj fotogalerię.
08.02.2015 r Gala Jubileuszowa 'Fundusze z Kulturą' - Centrum Sztuki Mościce
Słuchacze UTW na zaproszenie dr Stanisława Sorysa Wicemarszałka Województwa Małopolskiego, uczestniczyli w Jubileuszowej Gali „FUNDUSZE Z KULTURĄ”. Gala odbyła się w Mościckim Centrum Sztuki w Tarnowie. W koncercie wystąpili: Krynicka Orkiestra Zdrojowa pod batutą Mieczysława Smydy, soliści: Joanna Horodko – sporan, Dorota Szczepańska – sopran, Piotr Rafałko – tenor, Sylwester Targosz Szalonek – tenor, Stowarzyszenie Taneczne „Klasa Tarnów” oraz gościnnie jako trzeci tenor dr Stanisław Sorys. Galę prowadził: Tomasz Szuran.
Wśród gości uczestniczących w tym wyjątkowym wydarzeniu byli m.in. Posłanka do Europarlamentu Europejskiego Róża Thun. Poseł do Parlamentu Europejskiego Czesław Siekierski, Prokurator Generalny Andrzej Seremet, Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela, Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz, ks. Infuat Adam Kokoszka, Małopolski Komendant WojewódzkiPaństwowej Straży Pożarnej nadbryg. Andrzej Mróz, Radni Województwa Malopolskiego, przedstawiciele władz samorządowych gmin, wyróżnieni za promocję idei partnerstwa w projektach realizowanych w ramach Funduszy Europejskich, a także władze UTW Prezes Maria Kanior, Wiceprezes Jolanta Stanięda i Starosta Słuchaczy Ludmiła Gawron. Szczególne, osobiste zaproszenie do udziału w Gali otrzymała Pani Stanisława Szarkowicz – Madej - słuchaczka UTW, a jednocześnie wychowawczyni dr. Stanisława Sorysa.
W trakcie Gali doszło do spotkania Prezes Stowarzyszenia Marii Kanior z Europoseł Różą Thun, efektem którego będzie spotkanie słuchaczy UTW z Panią Europoseł. Jak widać każda okazja jest dobra aby dbać o prestiż UTW, a przede wszystkim jakość oferowanych spotkań
i wykładów.
tekst Lidia Jażwińska
Fotorelacja w galerii UT - l.Jażwińska
Ludwika Gawron, przewodnicząca Tarnowskiej Rady Seniorów, została wyróżniona nominacją do tytułu „Seniora Roku 2013” w VIII Małopolskim Plebiscycie „Poza Stereotypem – Senior roku 2013”. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa.„Poza Stereotypem – Senior roku 2013” - 06.10.2014 r Kraków
14.09.2014 r - Teatralny openair . Teatr im Ludwika Solskiego
We foyer w teatrze przy Mickiewicza 4 znaleźć można było kostiumy bohaterów z ostatnich spektakli. „Teatralny openair” to inicjatywa pozwalająca poznać teatr od bardziej nieformalnej strony.
12.09.2014 r Otwarcie Klubu Seniora
Tarnowscy seniorzy mają nowe miejsce do ciekawego spędzania czasu. Ruszył Klub Seniora „Złoty Wiek” prowadzony przez Stowarzyszenie Medycyna Polska. Klub powstał w miejscu, gdzie do tej pory była Poradnia Pediatryczna CenterMed przy ul. Pułaskiego 92. Mieści się tam sala klubowa - miejsce spotkań seniorów, sala warsztatowa i sala komputerowa. Pomieszczenia są dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Uroczystość otwarcia zgromadziła prawie 200 seniorów z okolicznych osiedli, a także wielu zainteresowanych z innych dzielnic. Przybyli zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta Tarnowa, stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Tarnowskiej Rady Seniorów, KANY, Stowarzyszenia „Senior na czasie”, Twórczego Klubu Seniora oraz członków Wolontariat 60+, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, placówek i organizacji.
22.08.2014 r godz.17.00 W tarnowskim Ratuszu odbyło się spotkanie z Mordechajem Dawidem Palzurem, urodzonym w naszym mieście dyplomatą izraelskim, laureatem tytułu Tarnovia Merenti.
Mordechaj Palzur urodził się w 1929 roku w Tarnowie jako syn malarza Aleksandra Plutzera i Irmy z domu Brandstaetter. Po wybuchu II wojny światowej, wraz z rodziną, wyjechał do Palestyny. Od lat 50. pracował w dyplomacji izraelskiej. W 1990 roku został pierwszym ambasadorem Izraela w Polsce.
W 2003 roku otrzymał od Fundacji Hetmana Jana Tarnowskiego tytuł Tarnovia Merenti za promocję regionu tarnowskiego i wkład w poprawę stosunków polsko-żydowskich. W 2008 roku został przewodniczącym Instytutu Badań Światowego Kongresu Żydów.
Fotorelacja w galerii ogólnej.
Jazzowy rynek - 18.07.2014 r - początek 19.00 - 22.00 Parada Nowoorleańska
W kolejny piątek na rynku wystąpiły zespoły jazzowe:
- Zygi Jazz Band
- Five O'Clock
- The Warsaw Dixielanders
Po koncercie wokół rynku przeszła parada nowoorleańska. Obszerna fotorelacja w galerii ogólnej.
VII LETNI FESTIWAL JAZZU TRADYCYJNEGO JAZZOWY RYNEK - TARNÓW 11.07.2014, godz. 19.00
godz.22.00 parada nowoorleańska wokół rynku
W lipcowy piątek tarnowski Rynek już po raz siódmy rozkołysał się dźwiękami jazzu tradycyjnego. Wzorem lat ubiegłych Tarnowskie Towarzystwo Jazzu Tradycyjnego „Leliwa” zorganizowało Letni Festiwal Jazzu Tradycyjnego „Jazz-owy Rynek” – cykl koncertów plenerowych z udziałem wyjątkowych gości z różnych zakątków Europy. Gościem specjalnym był Stanley Breckenridge (USA). Koncert na Rynku zwieńczony został paradą nowoorleańską z udziałem publiczności.
Obszerna fotorelacja w galerii ogólnej.
24.03 - 18.05.2014 r w Muzeum Etnograficznym Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie - wystawa „Maski i obyczaje południowych Niemiec i Małopolski”.
Opracowanie wspólnej wystawy, tak odmiennych kulturowo regionów jest znakomitą okazją do poznania różnych form obyczajowości i jej interpretacji. Eksponaty z Niemiec , wypożyczone zostały z Muzeum Narrenschopf w Bad-Dürrheim .
Fot.Marta Garwol
Romowie - Historia, Kultura (wystawa w Muzeum Etnograficznym w Tarnowie ul.Krakowska
Kolekcja romska powstała w Tarnowie w 1979 r., kiedy to zorganizowano tutaj pierwszą w Polsce wystawę o tematyce romskiej. Od tego czasu tarnowskie Muzeum Etnograficzne posiada dział poświęcony historii i kulturze Romów. Obecna wystawa została otwarta w kwietniu 1990 r. z okazji odbywającego się w Serocku pod Warszawą IV Kongresu Romów (Cyganów) i jest stałą ekspozycją historii i kultury Romów w Polsce, na tle ich dziejów europejskich.
Fot.Marta Garwol
01.04.2014 r - godz.18.00 Centrum Paderewskiego Kąśna Dolna - Letnia Sala Koncertowa Stodoła - koncert " W gorących rytmach latynoamerykańskich"
1 kwietnia w Letniej Sali koncertowej w Kąśnej Dolnej odbył się koncert w wykonaniu zespołu perkusyjnego DRUM-BUM złożonego z uczniów Zespołu Szkół Muzycznych w Tarnowie, podczas którego zaprezentowano utwory utrzymane w klimacie latynoamerykańskim, czyli muzyka stosunkowo rzadko wykonywana na estradach koncertowych. Ten gatunek muzyczny, który wywodzi się z Ameryki Łacińskiej, a swoimi korzeniami sięga gorących rytmów kubańskich to mieszanka hiszpańskich elementów melodycznych i afrykańskich wpływów rytmicznych. Dodatkową atrakcją spotkania była możliwość poznania i usłyszenia nietypowych instrumentów perkusyjnych.
30 marca 2014 r. godz. 19.00 Centrum Sztuki Mościce Marek Torzewski z zespołem - koncert |
Sala Centrum Sztuki Mościce była wypełniona do ostatniego rzędu. Tenor przyciągnął zarówno starszych jak i młodszych fanów. Marek Torzewski zachwycił publiczność spontanicznością, energią i otwartością. Do wspólnego występu zaprosił siostry zakonne i inne przypadkowe osoby z widowni. Nikt nie wyszedł rozczarowany. Marek Torzewski wraz z żoną po raz pierwszy zawitał do Tarnowa. Małżeństwo zachwyciła tarnowska starówka, ale największe wrażenie na artystach zrobiła publiczność.Marek Torzewski urodził się koło Poznania, na stałe jednak mieszka w Belgii. Znany ze swego śpiewu operowego występował miedzy innymi w Mediolanie, w Brukseli, W Wiedniu, w Berlinie, w Amsterdamie czy w Nowym Jorku.
7.03.2014R - o godz.18.00 w CENTRUM PADEREWSKIEGO - KĄŚNA DOLNA - KONCERT "BĄDZ MOIM NATCHNIENIEM " - PIOTR KITA W przededniu dnia kobiet w specjalnie przygotowanym programie wystąpił Piotr Kita. Znakomity tarnowski muzyk i nauczyciel muzyki końcem 2012 roku dał się poznać całej Polsce. Wygrał casting do telewizyjnego muzycznego show "Must Be The Music - Tylko muzyka" , gdzie dotarł do ścisłego finału. Wielokrotnie występował na wielu tarnowskich scenach. W niezwykłej scenerii zabytkowego Dworku Paderewskiego zaprezentował w swojej interpretacji utwory znakomitych kompozytorów : Andrzeja Zauchy, Elvisa Presleya, Leonarda Cohena i innych . |
fot.Marta Garwol
W środę 12 lutego o godz. 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. O jego randze najlepiej świadczył tłum znakomitych gości wypełniających czytelnię. Byli m.in. kresowiacy i sybiracy, członkowie Konwentu Obywatelskiego „ Porozumienia na rzecz Tradycji i Niepodległości”, nauczyciele i aktorzy, przyjechali nawet goście z Krakowa. Wszyscy oni przybyli aby spotkać się z Tomaszem A. Żakiem – reżyserem, twórcą Teatru Nie Teraz, poetą i publicystą, autorem wydanej z końcem ub.r. książki „Dom za żelazną kurtyną”.
Ta środowa, wieczorna Polaków rozmowa, moderowana z dużą kulturą przez Andrzeja Króla to był ważny dyskurs o narodowej pamięci i tożsamości, kreacji i misyjności inteligencji. O spłacaniu długów Ojczyźnie i łańcuchu pokoleń, o cywilizacyjnej progresji i karleniu obecnej Polski. Przywoływano kresowe studnie – groby i definiowano Kresy, jako rozbite zwierciadło, którego kawałki są relikwiami przechowywanymi w sercach…
tekst.Ryszard Zaprzałka wstawiła Marta Garwol.
Premierowa odsłona Żartu Noworocznego Tarnowskich Obywateli Kultury 27 stycznia br. godz. 19:15 w Bombay Music.
„Chcąc nie chcąc” Żart Noworoczny Tarnowskich Obywateli Kultury czyli przegląd wydarzeń minionego roku. Z przymrużeniem oka i na serio słowem i dźwięku brzmieniem poskładany. Niebanalny. Ochotniczo odgrywany przez postaci znane i lubiane z poprzednich pięciu występów, nowymi głosami wspierany.
Scenariusz i reżyseria – Krystyna Drozd.
Kierownictwo muzyczne – Marta Komorowska.
fot. Marta Garwol
Teatr im. Ludwika Solskiego - XVVV Ogólnopolski Festiwal Artystyczny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej . 18 edycja Festiwalu odbywa się w Tarnowie od 17 do 19 listopada. W tym roku wystąpiły zespoły z Oświęcimia, Skawiny, Nowego Sącza, Nowego Targu, Zbylitowskiej Góry, Puław, Tarnowa, Chorzowa, Kolbuszowej Dolnej, Włodawy, Kędzierzyna Koźle, Pnia, Bochni i Stróż. Ogółem w imprezie weźmie udział około 200 uczestników. W pierwszym dniu festiwalu odbyły się prezentacje w następujących kategoriach: soliści, zespoły wokalne, zespoły taneczne, piosenka i ruch. Każdy uczestnik otrzymał dyplom za udział w festiwalu oraz okolicznościową plakietkę. Występy oceniało profesjonalne Jury, a także Jury Dziecięce. Festiwal organizowany jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych z różnym stopniem upośledzenia umysłowego, z zaburzeniami sprzężonymi i z autyzmem. W imprezie brały udział dzieci z przedszkoli i szkół specjalnych, ośrodków szkolno-wychowawczych, jak również dorosłe osoby niepełnosprawne z warsztatów terapii zajęciowej. Organizatorami imprezy są: Stowarzyszenie „Bądźmy Razem” na Rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tarnowie. Motorem tej imprezy od lat jest nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Romanowicza w Tarnowie, Halina Bartnik. Radość, muzyka i śpiew królowały nie tylko na scenie, ale i na całej widowni.Wszystkie dzieci bawiły się wspaniale. Dodatkową atrakcją był klaun, który świetnym poczuciem humoru umilał czas uczestnikom konkursu oraz zebranym gościom. Było to niezapomniane przeżycie tak dla dzieci uczestniczących w festiwalowych prezentacjach, jak i dla wszystkich obecnych na widowni tarnowskiego teatru.To był wyjątkowy festiwal.
|
Fot. wyk. Marta Garwol
14 listopada - Wieczór Komedii Improwizowanej z grupą AD HOC - Piwnice Tarnowskiego Centrum Kultury. |
13 listopada 2013 r - restauracja Bombay Music " RANY BOSKIE POLSKA....." |
Taki tytuł nosi najnowszy program kabaretu literackiego Tarnowskich Obywateli Kultury, jaki zaprezentowano w ostatnią środę 13 listopada o godz.19.15 w restauracji Bombay Music przy ulicy Krakowskiej. Ta propozycja ruchu społecznego Tarnowscy Obywatele Kultury nawiązuje do lokalnych pażdziernikowo-listopadowych dni roku 1918. Humor, piosenka, zaduma i refleksja przynależna tamtym wydarzeniom zachowały aktualność i dlatego bez żadnego trudu i wysiłku odnależliśmy się w atmosferze minionego czasu. Reżyserem była znana tarnowska animatorka kultury Krystyna Drozd. Współtwórczyni projektów: „Na skrzydłach po drabinie”, „Uwaga człowiek”, również trzech odsłon literackiej „Tarnowskiej szopki”, wielu etiud i impresji literacko muzycznych, m.in. Tarnowskiego Śpiewnika Historycznego. |
Fot. wyk. Marta Garwol
Obszerniejsza relacja fotograficzna w galerii ogólnej.
28.czerwca - przed premierowy spektakl teatralny "Dzień Gniewu" Romana Brandstaettera - Dąbrowa Tarnowska
Spektakl miał przed premierę 28 czerwca br w nietypowym miejscu, mianowicie w byłej synagodze w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie podczas okupacji Niemcy mordowali Żydów zamieszkałych w getcie. Premiera „Dnia gniewu” staje się wydarzeniem nie tylko artystycznym, ale również społecznym, historycznym i politycznym. Roman Brandstaetter, pisarz, znawca Biblii, autor dzieła „Jezus z Nazarethu”, ukazuje bowiem relacje polsko-żydowsko-niemieckie podczas drugiej wojny światowej. Akcję swojego dramatu umieścił w klasztorze, w którym podczas okupacji niemieckiej chroni się Żyd uciekający z łapanki. Konsekwencje udzielenia pomocy będą dotkliwe dla wszystkich. Jednocześnie jest to dramat wewnętrznych zmagań bohaterów i piękne studium nawrócenia. Napisany w 1962 roku „Dzień gniewu” to także hołd złożony pamięci Polaków, którzy podczas wojny w różnych miejscach dawali schronienie Żydom, ocalając im życie, za co sami ginęli męczeńską śmiercią z rąk Niemców.
W wyreżyserowanym przez Tomasza A. Żaka przedstawieniu „Dzień gniewu” występują: Agnieszka Rodzik, Janusz Grzesz, Andrzej Król, Maciej Małysa i Karol Piotr Zapała oraz zespół teatralny działający przy Dąbrowskim Domu Kultury. Muzyka i wykonanie pieśni – Adam Strug. Partnerem przedsięwzięcia jest Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie i Muzeum w Tarnowie. 30 lat temu założony i prowadzony w Tarnowie przez dziennikarza, publicystę i reżysera Tomasza A. Żaka alternatywny Teatr Nie Teraz podejmuje żywo obchodzące Polaków tematy, przemilczane, niemieszczące się w tzw. polityce poprawnościowej. Od początku teatr ten wpisał się w nurt polskiego teatru politycznego. Prócz roli stricte artystycznej wypełnia także ważną misję społeczną, edukacyjną, historyczną i moralną.
Fotografie udostępnione przez Teatr Nie Teraz - autorstwo Aleksandry Żak.
27 czerwca br godz. 21.00 - koncert pod Bimą - Kantor Yaacov Motzeni
Kantor Yaacov Motzenl, pochodzi z Izraela, należy do Kongregacji Shaarei Shomayim w Toronto (Kanada). Karierę zaczął w wieku 6 lat jako solista w chórze kantora Shlomo Ravitza .
Uczęszczał do Kol Torah, Be’er Yakov i Ponevitz Yeshivot, studiował muzykę i wokalistykę u Yosefa Golanda oraz "Hazzanut" u kantora Yitschaka Eshela. Podczas służby w armii izraelskiej występował dla żołnierzy rannych w wojnie Yom Kippur. Następnie został wiceprezydentem organizacji Nachala, która zajmowała się organizowaniem koncertów dla rannych żołnierzy. Kantor Motzen zajmował wysokie stanowiska w Givatayim, Haifa i Ramat Gan, występował w izraelskiej telewizji oraz w Kol Yisrael Radio. W 1978 wyjechał do Montrealu, gdzie przez dziewięć lat pracował w Shomrim Laboker-Bet Yehudah-Shaarei Tefillah i Kongregacji Adath Israel.
Yaacov Motzen, dzięki swojemu wyjątkowemu głosowi oraz niezwykłemu repertuarowi zajmuje wybitną pozycję w dziedzinie muzyki kantoralnej. Wydał kilkanaście płyt z muzyką chasydzką i kantoralną. Ostatnio występował między innymi w Republice Południowej Afryki jako solista Żydowskiego Chóru Męskiego z Johannesburga. W listopadzie 1987 roku Motzen występował razem z innymi wybitnymi chazanami na tournee za "żelazną kurtyną" (w Rumunii i na Węgrzech były to pierwsze publiczne występy chazanów po II wojnie światowej). Ponadto kantor Motzen koncertował w Australii, Anglii, Izraelu oraz w wielu miastach Ameryki Północnej.
Uroczysta modlitwa duchownych żydowskich i katolickich w lesie Buczyna w Zbylitowskiej Górze w dniu 20 czerwca godz.12.00
Na skraju bukowego lasu w Zbylitowskiej Górze, 200 m na zachód od szosy Zgłobice - Zbylitowska Góra wznosi się okazały pomnik upamiętniający miejsce martyrologii z okresu hitlerowskiej okupacji. Projekt pomnika wykonał w czynie społecznym inż Wawrzyniec Wojtasiewicz i nadzorował jego wykonanie.
Dziś las Buczyna w Zbylitowskiej Górze stanowi miejsce inauguracji "Galicjaner Sztetl" Dni Pamięci Żydów Galicyjskich. W czerwcu 1942 r hitlerowcy rozpoczęli tz "akcję likwidacyjną" tarnowskich Żydów. W dniu 11 czerwca zamordowano w Buczynie około 6000 Żydów w tym 800 dzieci. Cała akcja w Zbylitowskiej Górze pochłonęła 10 000 istnień ludzkich. W miejscu każni postawiono okazały pomnik. W 1948 roku z inicjatywy tarnowskiego komitetu żydowskiego ustawiono na mogiłach rozstrzelanych tablice z napisami w językach hebrajskim i polskim. W 1998 roku pod auspicjami amerykańskiej komisji rządowej d/s opieki nad zabytkami utworzono ścieżkę upamiętniającą tragiczne wydarzenia z II wojny światowej. Inicjatorem i fundatorem ścieżki była rodzina Koszyckich z Toronto.
Zdjęcia wyk. Marta Garwol
Koncert pod Bimą - 19 czerwca godz.21.00 - YALE STROM I PETER STAN.
YALE STROM - wybitny amerykański skrzypek z Nowego Jorku , kompozytor, reżyser, pisarz, fotograf. Jest pionierem wśród tych, którzy wyruszyli do Europy Wschodniej, by badać dzieje i twórczość klezmerów.Od 1981 r Yale Strom przemierza rejon Karpat fascynując się pierwotnie jedynie muzyką Żydów i Romów zamieszkujących ten obszar, obecnie zaś jego zainteresowania dotyczą wielu aspektów życia tych artystów. Doświadczenia zdobyte podczas podróży Yale Strom wykorzystuje, grając w swoich klezmerskich zespołach, nowojorskim HOT PSTROMI oraz KLAZZI w San Diego. W jego muzyce dominują wątki klasycznych chasydzkich nigunów, jazzu, muzyki klasycznej, ludowej bałkańskiej. Yale Strom to światowej sławy klezmer, koncertujący na całym świecie.
PETER STAN - znakomity amerykański akordeonista z Nowego Jorku. Występuje zarówno jako solista, jak i z małymi zespołami. W jego repertuarze jest muzyka klezmerska, bałkańska ale także klasyczna i popularna. Występował w wielu filmach, nagrywał także soundtracki do filmów.
Zdjęcia wyk .Marta Garwol
Zespół Klezmerski z Ośrodka Pogranicze w Sejnach - koncert pod Bimą - 8 czerwca godz.21.00
|