|
- Warsztaty malarskie grupy plastycznej VENA w każdą przedostatnią środę miesiąca o godz.15.30 budynek A sala 105
- prowadzący artysta malarz Roman Fleszar
W dniu 20.02.2019r rozpoczęły się pierwsze w nowym roku zajęcia grupy plastycznej Vena
z dr Romanem Fleszar. Tematem zajęć było rozpatrywanie kolorów w świetle, cieniu jak i w bazie.
Zajecia rozpoczęto wyjaśnieniem błędnego rozumowania kolorów oraz na czym polega relatywizm koloru.
Praktyczne tworzenie odpowiedniej kolorystyki wyjaśniło nam na czym polega relatywizm koloru, czyli jaki ma wpływ odcień i temperatura sąsiadujących ze sobą kolorów. Wyczuwanie kolorów ma ogromny wpływ na twórczą harmonie koloru obrazu. Uwrażliwiał w nas swobodę malowania, aby warsztat nie był obciążeniem a najważniejszy przekaz. Pozytywnie nastawione do naszego zamiłowania sztuką, oczekujemy na następne zajęcia. Otrzymaną wiedzę zastosujemy w zadaniu domowym. Do grupy dołączyła nowa koleżanka Krystyna Ziomek.
Z poważaniem Maria Olszówka
Zespół plastyczny VENA wziął udział w aukcji na rzecz W.O.Św Pomocy 2019.
Wystawiono 9 obrazów.
W aukcji udział wzięły ; Maria Olszówka, Janina Jurkiewicz, Józefa Łuczyńska, Maria Urbańczyk, Barbara Śliwa, Wanda Frej, Anna Kordela, Maria Bednarenko, Alicja Łakoma.
Uzyskano kwotę 928 zł.
ROK AKADEMICKI 2018/2019
Warsztaty malarskie z dnia 11.04.2018 r - foto Maria Olszówka
Zdjęcia z zajęć techniką akwareli - 04.04.2018 r
foto Maria Olszówka
Na warsztaty w dniu 04.04.2018 należy przynieść
Kolejne warsztaty odbędą się w dniach 11.04.2018, 18.04.2018 i 25.04.2018 r , 09.05.2018
- godz.16.30 , |
W imieniu Zarządu oraz Rady Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PWSZ w Tarnowie serdecznie dziękuję Zespołowi VENA za zorganizowanie w Galerii Hortar wystawy prac plastycznych pt”Art. Senior IV”.
Od dziewięciu lat podziwiamy pasje twórczą oraz talenty plastyczne członków VENY.
Zachwyciła nas ta wystawa , kolejne prace malarskie, pełne kolorów, blasków i cieni oraz urody otaczającego świata.
Kierujemy podziękowania dla :Komisarza Wystawy dr Romana Fleszara, a także Pani Stanisławy Gałek, która przez 8 lat kierowała pracą Zespołu VENA.
Wernisaż był okazją dla niezwykle serdecznych, pełnych dobrych emocji spotkań Słuchaczy naszego UTW oraz Seniorów z miasta Tarnowa.
Specjalne podziękowanie kieruję do Pani Teresy Kopczyńskiej, która gościła nas w swojej „magicznej” Galerii Hortar.
Dziękujemy Zespołowi VENA, życzymy dalszego rozwoju talentów z nadzieją tworzenia kolejnych prac malarskich.
Wszystkiego najlepszego!
Maria Kanior
Prowadzący grupę malarską VENA mgr Roman Fleszar
Warsztaty malarskie
06.10.2017 godz.12.00 - 15.00 sala 230 budynek A
18.10.2017 godz.12.00 - 16.00 sala 03 budynek G
08.11.2017 godz.12.00 - 16 00 sala 03 budynek G
15.11.2017 godz.12.00 - 16.00 sala 03 budynek G
22.11.2017 r godz.12.00 - 16.00 sala 03 budynek G
ROK AKADEMICKI 2017/2018
Koniec roku akademickiego UTW, to czs refleksji, wspomnień i podziękowań tym, którzy włożyli wiele serca i trudu aby stworzyć grupę malarską i wprowadzić ją w zaczarowany świat sztuki. Podziękowania składa grupa plastyczna VENA. |
16.03.2017 r Warsztaty Veny
09.03.2017 Wiosenne spotkanie VENY
Grupa plastyczna Vena z ogromną satysfakcją informuje słuchaczy UTW przy PWSZ iż kolejny raz wzięła udział w akcji charytatywnej WOŚP na rzecz dzieci i seniorów , która została uwieńczona sukcesem. Na aukcje daliśmy 17 obrazów i uzyskaliśmy ze sprzedaży 1600,- zł.
Cieszymy się że nasze obrazy podobają się i są w róznych zakątkach Polski od Gdyni, Torunia, Warszawy po Rzeszów.
obrazy w galerii UTW tekst i foto Maria Olszówka
W dniu 16.02.2017r. podczas spotkania grupy plastycznej Vena, została przedstawiona przez Zarząd UTW pani Beata Duda - plastyk terapeuta psycholog, która poprowadzi zajęcia z najstarszej formy plastycznej zwaną techniką Mandala.
tekst i foto Maria Olszówka
fotorelacja z warsztatów w galerii ogólnej
autor kartki Józefa Nytko
Po raz siódmy Grupa VENA przekazała swoje prace na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku przekazano osiemnaście obrazów o różnorodnej tematyce, wykonanych techniką akryl i akwarela. Głównym organizatorem i doradcą powyższej akcji jest Pan Dawid Nowak z Tarnowskiego Sztabu WOŚP.
W ubiegłe lata nasze zlicytowane obrazy trafiły w różne strony Polski. Zachęcamy również słuchaczy UTW do wzięcia udziału w tegorocznej licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
- Obrazy przekazały:
- Józefa Łuczyńska
- Zofia Jakimiuk
- Józefa Nytko
- Wanda Frej
- Maria Urbańczyk
- Alicja Łakoma
- Maria Bednarenko-Skrabacz
- Barbara Śliwa
- Anna Kordela
- Maria Olszówka
- Stanisława Gałek
Obrazy w galerii ogólnej UTW
Warsztaty zespołu malarskiego VENA zaczynamy już od 30.09.2016 r w każdy czwartek w godzinach od 11 - 13.oo w Pałacu Młodzieży sala nr 53 piętro drugie.
ROK AKADEMICKI 2016/2017
Tablo wykonała Marta Garwol
Plener malarski grupy VENA 27.06.2016 r w Ciężkowicach
Fotogaleria w galerii ogólnej
Czas wakacji |VENY.
W dniu 22.06.2016r. nastąpiło zakończenie roku akademickiego 2015/2016 UTW przy PWSZ w Tarnowie. Podsumowanie programu przedstawiła Prezes Maria Kanior. Po zakończeniu części oficjalnej, grupa osób Zespołu Plastycznego Vena spotkała się w ogródku Restauracji Obsesja. Tu dokonaliśmy podsumowania naszej działalności za ten rok akademicki. Postanowiliśmy, że wspólnie i wraz z innymi będziemy uczestniczyć w dniu 23.06.2016r. Tarnowskiej Majówce Seniora. Ponadto w dniu 27.06.2016r. grupa osób Veny wyjedzie na 3-dniowy plener malarski do Ciężkowic. Po plenerze rozpoczniemy okres wakacji.
Na ten czas odpoczynku, życzymy Zarządowi UTW oraz wszystkim słuchaczom miłego wypoczynku.
Józefa Łuczyńska
Kolejny rok przygody przy " sztalugach "
To niesłychane jak ten czas szybko upływa. Tak niedawno rozpoczynałyśmy kolejny /już 10-ty/ rok przygody ze sztuką, a już za nami ostatnie spotkanie.
Mijający rok był bardzo twórczy i obfitował w wiele wydarzeń artystycznych. Na początku roku zespół powiększył się o dalsze pięć członków i obecnie liczy 20 osób. Pomimo tak licznej grupy nasza instruktorka, Pani St. Gałek, tak organizowała zajęcia, że w zespole czuliśmy się jak w rodzinie.
W mijającym roku poznaliśmy kilka nowych technik artystycznych jak: pisanie ikon i sztukę decoupage, czyli ”artystyczne zdobienie przedmiotów użytkowych.”
Pisanie ikon cieszyło się dużym zainteresowaniem toteż wielu nadal kontynuuje tę technikę.
Na zajęciach decoupage poznawałyśmy sztukę zdobienia sznurkiem, bibułą, papierem, złocenia oraz tworzenie lampionów, abażurów, reliefów i mis z mas plastycznych.
W grudniu 2015 dużym przeżyciem artystycznym był wernisaż prac malarskich naszego zespołu zorganizowany przez nasz Uniwersytet w Galerii Hortar z bogatą oprawą artystyczną. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i uznaniem zaproszonych gości.
W maju 2016 roku na zaproszenie Uniwersytetu w Chrzanowie, wzięliśmy udział w konkursie VII Wiosna Artystyczna Seniorów, gdzie profesjonalne jury oceniło nasze prace najwyżej z pośród zespołów przyznając I-sze miejsce i statuetkę konkursu. To, że zespół nasz po raz trzeci świętował tryumf zawdzięczamy naszej instruktorce, która pomimo kłopotów zdrowotnych przygotowywała nasz zespół.
Tekst: Józefa Nytko i Wanda Frej
VII Chrzanowska Wiosna Artystyczna – kolejne zwycięstwo VENY !
W dniu 14 maja 2016r. Zespół Plastyczny VENA przy UTW w Tarnowie wraz z innymi zespołami wziął udział w VII Chrzanowskiej Wiośnie Artystycznej Seniorów, prezentując zgodnie z regulaminem pięć obrazów malowanych techniką akryl.
Obrazy wystawiły:
- Józefa Łuczyńska
- Wanda Frej
- Maria Olszówka
- Alicja Wesołowska
- Barbara Śliwa
Profesjonalne jury w kategorii malarstwa przedstawione prace oceniło najwyżej, przyznając pierwszą lokatę oraz nagrodę w postaci statuetki.
Warsztaty grupy plastycznej VENA
fot.Marta Garwol
fot.M.Garwol
18.03.2016 r. Na zajęciach plastycznych członkowie grupy VENA poraz pierwszy poznawali tajniki tworzenia ikony.
Fotogaleria w galerii ogólnej UTW
Serdeczne podziękowanie dla P. Stanisławy Gałek i grupy Twórczej VENA za wykonanie "barwnej łąki" kwiatów na koncert "Być kobietą". Podziwiamy pasje i umiejętności twórcze. Dzięki wykonaniu przez Was kwiatów wszystkie Słuchaczki czuły się wyjątkowo uroczyście.
Dziękujemy.
Zarząd i Słuchacze
Grupa plastyczna Vena w czasie robienia sztucznych kwiatów dla uświetnienia
występu chóru Fermata z okazji Święta Kobiet.
Stanisława Gałek
VENA
Po 2-tygodniowych feriach zimowych wróciliśmy do zajęć w pracowni Pałacu Młodzieży. Pracownia częściowo po remoncie wprowadziła naszą grupę VENA w dobry nastrój z nowymi planami i propozycjami twórczymi. Utworzona w I semestrze roku akademickim 2015/16 nowa grupa malarska połączyła się w jedną całość grupy VENA i przystąpiliśmy do realizacji nowych planów i propozycji malarskich.
Zajęcia będą odbywać się razem w każdy piątek od godziny 11,oo do 13,oo /poprzednio przemiennie/.
Zaczynamy pod kierunkiem P.Stanisławy Gałek poznawać tajniki nowej techniki malarskiej – a to malowanie Ikon, – czyli pisanie Ikon. Technika ta bardzo precyzyjna i kosztowna nie odstrasza nasze koleżanki i kolegów – stawiając tak cel. Prace zobaczymy na wystawie.
Tekst Alicja Wesołowska
Wiersz naszej koleżanki
Malowanie.
MALOWANIE NAS USKRZYDLA,
MALOWANIE W NAS TKWI,
MALUJEMY WSZYSTKO, CO POPADNIE,
NAWET TO, CO W NOCY NAM SIĘ ŚNI.
Wiersz napisała Janina Jurkiewicz
10 stycznia 2016r. po raz kolejny UTW Grupa malarska VENA przy PWSZ zgłosiła swój udział w finałowej zbiórce w 24-tej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.
Pieniądze ze sprzedanych obrazów zasiliły konto WOŚP na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.
Maria Olszówka - Majówka | Maria Migdał - Barwy jesieni. |
Anna Kordela - Gałązka magnolii
tekst. Maria Olszówka
Zespół plastyczny VENA w dniu 18,12,2015r. zorganizował, jak co roku tradycyjne spotkanie opłatkowe.
Spotkanie odbyło się w milej świątecznej atmosferze. Podczas łamania się opłatkiem oprócz życzeń z serca płynących nie zabrakło podziękowań za wspólnie spędzone chwile w naszej grupie. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele naszych wspólnych opłatkowych Spotkań.
tekst Józefa Łuczyńska
Podziękowanie dla Zarządu i Rady Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku
za zorganizowanie w dniu 10.12.2015 r wystawy prac malarskich zespołu VENA w galerii Hortar
w imieniu Zespołu Stanisława Gałek
Zarząd i Rada Sluchaczy kieruje serdeczne podziękowanie za przygotowanie wystawy i wernisażu prac malarskich grupy twórczej VENA. Gratulujemy wrażliwości na piękno i umięjętności jego przekazu. Podziwiamy determinację, pracowitość i niezwykłą troskę o detale w tworzeniu dzieł malarskich.
Wernisaż utrzymany w klimacie wzajemnej życzliwości uświetlił dodatkowo występ zespołu Dawid&Filip. Rosną nam artyści. Bardzo się cieszymy, że w tym święcie Veny i naszego UTW udział wzięły Wiceprezydent Krystyna Latała, Wicerektor PWSZ dr Małgorzata Kołpa oraz Wicerektor PWSZ dr Małgorzata Martowicz.
Wszystkim dziękujemy
Tylu jednorazowo wystawiających swoje obrazy Galeria „ Hortar” nie widziała. To zasługa grupy malarskiej „ Vena” prowadzonej przez Stanisławę Gałek, działającej w Uniwersytecie Trzecie Wieku przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Dzięki przychylności właścicieli Galerii szesnaście Pań pokazało swoje ciekawe prace malarskie w różnych technikach. Można było podziwiać obrazy w wykonane w przeważającej większości w technice akwarela, akryl, olej oraz techniki mieszane. Patrząc w ciekawą kolorystykę obrazów można było oglądać kwiaty, pejzaże, martwą naturę, portret.
Pani Stanisława Gałek jak większość wystawiających Pan swoje początki z malarstwem rozpoczynały w autorskiej pracowni artysty tarnowskiego Witolda Pazery. Wszystkie Panie mogą się pochwic udziałem w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Grupa „ Vena” integrowała się na licznych plenerach. „ Malarstwo to lekarstwo na choroby, stres, to odskocznie od codziennych zmartwień” tak mówią uczestniczki Grupy. Czas najwyższy na przedstawienie uczestniczek wystawy „ Art. Senior”. Jak już wcześniej wspomniano Grupę prowadzi od dziewięciu lat Stanisława Gałek, z którą wspólnie zaprezentowały swoje prace: Maria Olszewska, Teresa Krakowsak – Faliszek, Alicja Wesołowska, Irena Kalafarska, Maria Migdał, Wanda Frej, Maria Bednarenko – Skrabacz, Maria Urbańczyk, Józefa Nytko, Zofia Jakimiuk, Anna Kordela, Barbara Śliwa, Józefa Łuczyńska, Zofia Świętek i Alicja Łakoma.
Wystawa miała też ciekawą oprawę muzyczna w wykonaniu uczniów tarnowskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy zebrali gromkie oklaski od uczestników wernisażu.
W otwarciu wystawy wzięła udział Krystyna Latała – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Tarnowa ds. kultury, Prezes UTW Maria Kanior, Starosta Rady Słuchaczy UTW Ludwika Gawron,przedstawiciele Senatu PWSZ oraz Przewodnicząca Tarnowskiej Rady Senioralnej działającej przy Prezydencie Miasta Tarnowa Lidia Jaźwińska. Pochwał, ciepłych słów, wyrazów podziwu, gratulacji, życzeń dalszych sukcesów było bez liku.
Jeżeli ktoś ze Słuchaczy UTW nie oglądał tej pięknej wystawy powinien jak najszybciej zaglądnąć do Galerii „ Hortar”. Łatwo do niej trawić, ponieważ znajduje się w pobliżu Parku Strzeleckiego.
Tekst : Barbara Sadowska
W związku z dużym zainteresowaniem słuchaczy UTW malarstwem, została utworzona nowa grupa w składzie :
- Witold Argasiński
- Edward Lis
- Barbara Majcher
- Marian Niżałkowski
- Helena Wolska
Grupę pierwszą Veny reprezentują:
- Maria Bednarenko-Skrabacz
- Wanda Frej
- Zofia Jakimiuk
- Janina Jurkiewicz
- Irena Kalafarska
- Anna Kordela
- Teresa Krakowska
- Alicja Łakoma
- Józefa Łuczyńska
- Maria G.Migdał
- Maria Olszówka
- Józefa Nytko
- Barbara Śliwa
- Zofia Świętek
- Maria Urbańczyk
- Alicja Wesołowska
Zajęcia obu grup pod kierunkiem Stanisławy Gałek odbywają się w każdy piątek w godz.11-13 w Pałacu Młodzieży w Tarnowie, II p. pok.53
Maria Migdał wstawila M.Garwol
05.10.2015r. Plener grupy plastycznej VENA.
Grupa plastyczna VENA
Serdecznie wita i zaprasza słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PWSZ w Tarnowie na spotkanie plenerowo-ogniskowe, które odbyło się w dniu 05.10.2015r. w Podgórskiej Woli.
Adeptki pędzla, przedstawiły swoje wakacyjne malowania - uczta była przednia.
Z pozdrowieniami Maria Olszówka
Relacja foto M.Olszówka - w galerii ogólnej wstawiła M.Garwol
Warsztaty malarskie odbywają się w budynku Pałacu Młodzieży w każdy piątek godz.11.00 - 13.00
|
Grupa plastyczna VENA przy PWSZ w Tarnowie w dniu 19.06.2015R. zakończyła warsztaty w roku akademickim 2014/2015.
I tak minęło 10 miesięcy naszych cotygodniowych spotkań, w których doskonaliłyśmy swoje umiejętności, poznawaliśmy nowe technologie, przyjaźniliśmy się. Ostatnie spotkanie przed wakacjami rozszerzone zostało o przyjęcie imieninowe naszych koleżanek Alicji, Wandzi, Janiny. Miło spędziliśmy ten czas. Były wspomnienia, były plany wakacyjne, a także plany zorganizowania pleneru malarskiego. Czas szybko biegnie i za 3 m-ce po wakacjach znów się spotkamy na naszych ulubionych zajęciach.
Zarządowi UTW, Grupom twórczym i wszystkim Przyjaciołom życzymy udanych wakacji.
Tekst J.Łuczyńska wstawiła M.Garwol
Wystawa Grupy Plastycznej Vena w dniu 13.04.2015r. w auli
Delegatury Urzędu Marszałkowskiego przy ul. Solidarności w Tarnowie.
Grupa Vena miała zaszczyt i przyjemność przedstawić swoje prace na spotkaniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniak-Kamysz z przedstawicielami organizacji pozarządowych z trzech województw: małopolskiego ,świętokrzyskiego i podkarpackiego działających na rzecz polityki senioralnej w celu wręczenia im Listów Gratulacyjnych za wygrane konkursy ASOS . W spotkaniu brali udział Posłowie, Marszałek Województwa Małopolskiego, z-a Prezydenta Miasta Tarnowa oraz Prezes Ogólnopolskiej Federacji UTW. Ogromnymi brawami obdarzyliśmy nasze przedstawicielki Uczelni Prezes Maria Kanior i Przewodniczącą Rady Słuchaczy Ludwika Gawron przy odbiorze Listu Gratulacyjnego za ciężką niewymierną pracę na rzecz naszą, seniorów UTW. Występ naszego kabaretu PIN równie gorąco był oklaskiwany przez naszą grupę oraz zebranych w auli. Występ podobał się wszystkim. Nasza wystawa zwróciła uwagę Pana Ministra i osobom mu towarzyszącym. Pan Minister osobiście przywitał się z malarkami i pogratulował pięknych prac, życząc nadal twórczej weny i dokonał wpisu w kronice pamiątkowej Grupy VENA. Nasze prace przypadły do gustu nie tylko Panu Ministrowi, co zostało potwierdzone wpisami w kronice pamiątkowej. Na pamiątkę tego spotkania - wspólne zdjęcie.
tekst Maria Olszówka - fotorelacja w galerii ogólnej
wstawiła M.Garwol
W dniu 30 marca 2015r. w Operze Narodowej odbył się II Kongres Uniwersytetów III Wieku w Warszawie.
Na kongres zorganizowany przez Fundację Ogólnopolskie Porozumienie UTW, w ramach obchodów 40-lecia tego ruchu przybyło przedstawicieli słuchaczy UTW z całego Kraju i zagranicy oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych, gości honorowych. W grupie reprezentującą Tarnowskie UTW znalazły się dwie przedstawicielki Grupy plastycznej Vena: Maria Olszówka i Irena Kalafarska. Było to ogromnym wyróżnieniem. Do Warszawy podróżowaliśmy wraz z zaprzyjaźnioną grupą UTW z Dąbrowy Tarnowskiej w miłej i życzliwej atmosferze, nawiązując nowe znajomości. We wspaniałym gmachu Opery Narodowej toczyły się obrady dotyczące nas seniorów. Podkreślano ważność ruchu UTW na rzecz środowiska seniorów. Dzięki zaangażowaniu i aktywności liderów UTW w środowiskach lokalnych, przy wsparciu inicjatyw Rządu, zmieniają się stereotypy o starzejącym się społeczeństwie. Ruch UTW przywraca radość życia. Właśnie takim ludziom o wielkim sercu, najaktywniejszym i zasłużonym, dziękował prezydent Bronisław Komorowski wręczając odznaczenia państwowe. Zwieńczeniem obrad buł wspaniały recital najnowszej płyty piosenkarki, naszej młodej epoki, pani Ireny Santor. Teatr Wielki w tym dniu był Wielkim, wielką nadzieją dla tych 65+.
tekst Maria Olszówka -fotorelacja w galerii ogólnej
wstawiła M.Garwol
Wznowione zajęcia Grupy VENA
Pastele.
Po dwumiesięcznej przerwie w warsztatach malarskich, grupa VENA spragniona malowania w dniu 27.03.2015 r. rozpoczęła zajęcia. Stasia Gałek poinformowała nas o malowaniu techniką pasteli. Zaproponowała spróbowania sił w malowaniu pastelami. Uważa, że pastele mają wiele zalet a dzięki pastelom możemy wydobyć m.in. żywsze barwy. Następnie mówiła o rodzajach pasteli, których używa się do malowania. Są to pastele miękkie, tzw. Suche, twarde i olejne. Najważniejszą cechą miękkich pasteli jest łatwość ich nakładania i możliwość łączenia kolorów. Mówiła też o tonacji kolorów od jasnych do ciemnych. Omówiła powierzchnie, na których można malować pastelami, czyli o odpowiednim papierze i jego gramaturze. Poinformowała też o zastosowaniu różnych rodzajów pędzli i innych materiałów potrzebnych przy malowaniu obrazu.
Na następnych zajęciach zaczynamy malować pastelami.
tekst - Józefa Łuczyńska
Akwarele.
Na zajęciach plastycznych w dniu 10 kwietnia b.r. grupa VENA rozpoczęła przygodę z malowaniem farbami akwarelowymi. Technika akwarelowa jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych technik malarskich. Pani Stanisława Gałek sprawdziła czy grupa dobrze dokonała wyboru samych farb, jak i papierów czy pędzli. Sprawdzian wypadł pomyślnie gdyż wcześniejsza przekazana wiedza na temat materiałów została dobrze utrwalona. Zaopatrzeni w niezbędne rzeczy przystąpiliśmy do ćwiczeń połączonych z teorią. Ileżto ciekawych rzeczy można się dowiedzieć przy wyborze farbek. Farby w tubkach czy w kostkach ? Każdy rodzaj ma wady i zalety. Akwarele nabierane pędzlem wprost z tubki są bardziej gęste niż farby w kostkach, które przed nałożeniem trzeba nieco rozmoczyć za pomocą pędzla i wody. Nauka rozcieńczania farby akwarelowej to niezbędne ćwiczenie, jeśli chcemy malować dobrze. Farby akwarelowe nie posiadają białego koloru, biel uzyskuje się z bieli papieru, na którym malujemy. Im więcej wody dodamy do farby, tym jaśniejszą i bardziej przezroczystą plamę uzyskamy na papierze. Pierwsze pociągnięcia i tu ważna wskazówka. Jeżeli będziemy malować samą końcówką pędzla, ślady będą cieńsze, jeżeli bokiem – grubsze. Malowanie swobodnych linii to dobre ćwiczenie na zapanowanie nad pędzlem. Jego ruchy powinny być szybkie, pociągnięcia pewne. Na początek wybrano pejzaż. W tym ćwiczeniu najważniejsze jest to, by zobaczyć, jak powstają różne pociągnięcia, jak wygląda ruch pędzla i jak zachowują się farby wodne na papierze.
Tyle ciekawych rzeczy i tajników sztuki przekazała nam Stasia. A to tylko początek.
tekst Maria Olszówka
Wszystkim bez wyjatku, smutnym, chorym i radosnym wraz z gałazką świerka, ozdobioną wstążką z gwiazdką z nieba co przyjażnie mruga, dzieląc się opłatkiem- życzymy
Zdrowych, pełnych ciepła i radości Świat Narodzenia Pańskiego
a także wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku
VENA
Akcja charytatywna.
Stało się juz zwyczajem, że grupa plastyczna VENA przy UTW w Tarnowie i w tym roku w ramach wolontariatu przekazała 14 obrazów o różnej tematyce na aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Aukcje zorganizowała Anna Kordela przy czynnej współpracy Pana Dawida Nowaka wolontariusza W.O.Ś.P.
Obrazy wystawione w galerii ogólnej UTW
12.012.2014r - Spotkanie opłatkowe
Dnia 12.12.2014r w Pałacu Młodzieży w Tarnowie tradycyjnie jak co roku odbyło się spotkanie opłatkowe grupy VENA. Koleżanki z grupy przygotowały świąteczny poczęstunek - nie zabrakło niespodzianek. Wspólna kawa i wypieki światecznych ciast urozmaiciły serdeczna atmosferę. Składanie życzeń, łamanie się opłatkiem - słowa podziekowań, że możemy się co roku spotykać w naszej grupie VENA.
Do Nowego Roku 2015!
Fotorelacja w galerii ogólnej
27.10.2014 r godz.18.00 Klub Studencki Przepraszam - Wernisaż grupy
malarskiej VENA "Art Senior II "
W dniu 27.10.2014r. Grupa plastyczna VENA przy UTW w WSE w Tarnowie miała zaszczyt po raz drugi wystawić prace swojej twórczości oraz prace po plenerowe w Studenckim Klubie Przepraszam przy ul. Rynek 10 w Tarnowie.
Wernisaż zaszczycili swoją obecnością władze miasta i Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz liczna grupa zaproszonych gości i przyjaciół.
Grupa plastyczna działa od ośmiu lat, w tym czasie poprawiła się barwa płócien, pewność ręki oraz rodzaj malarstwa /pejzaż, kwiaty, marynistyka, martwa natura, abstrakcja, architektura, sceny rodzajowe/. Każda z pań ma już wyrobiony swój styl i technikę malowania.
W miarę upływu lat oraz zachęty Pani instruktor Stanisławy Gałek do poznawania i stosowania różnych technik sztuki malowania, grupa przedstawiła nowe prace z dziedziny sztuki „na szkle malowane” oraz „witraże”.
Dzięki UTW oraz Pani Instruktor panie malarki mogą spełniać się twórczo i cieszyć się z możliwości pokazania swoich prac a tym samym reprezentować działalność Uniwersytetu.
Grupa VENA dziękuje wszystkim osobom biorącym udział w zorganizowaniu naszego wernisażu.
Tekst Maria Olszówka wstawiła M.Garwol.
Fotorelacja w galerii ogólnej.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z wernisażu grupy plastycznej VENAzorganizowanego w dniu 27.10.2014 r.
http://www.timeto.pl/telewizja/video/seniorzy-pokazuja-swiat-za-pomoca-obrazow
„KOLOR W SZKLE ZAKLĘTY”
W dniu 03.10.2014 roku grupa Zespołu „VENA” rozpoczęła pod nadzorem Pani Stanisławy nową technikę : malowanie na szkle.
Technika ta wymaga skupienia, precyzji i staranności dlatego dołożymy wszelkich starań by temu podołać. Po instruktażu i otrzymaniu pierwszych wzorów do malowania przystąpiliśmy do pracy. Można już z całą stanowczością powiedzieć, że dostałyśmy świeżego zapału z, którego będą powstawać nowe twórcze formy. Nasze prace malowane na szkle w niewielkiej ilości będą zaprezentowane na wystawie obrazów zespołu „Vena” w klubie „Przepraszam” w dniu 27.10.2014 roku.
tekst Józefa Łuczyńska wstawiła M.Garwol
„ KOLOR W SZKLE ZAKLĘTY „
Takie wyzwanie plastyczne po wakacyjnej przerwie podjęła grupa„ VENA „ . Zajęliśmy się jedną z wielu technik plastycznych , do której zachęciła nas Pani Stanisława . To sztuka malowania na szkle i tworzenia witraży . Nasza pani instruktor z iście benedyktyńską cierpliwością wyczarowywała cienkim pędzelkiem i taśmą piękne wzory na szkle. Sztuka tworzenia witraży jest "zabawą „ - jeśli można tak nazwać tą technikę manualną – trudną i kosztowną, bardzo pracochłonną , wymagającą wielkiego skupienia ,cierpliwości i wyczucia ręki . Mamy jednak znakomitepodstawy , które przekazała nam Pani Stanisława . Nauka rysunku, malowanie różnymi technikami , wyczucie formy oraz umiejętność łączenia kolorów, tutaj znalazła odzwierciedlenie i sprawdziła nasze wieloletnie umiejętności . Ta kunsztowna sztuka świetnie wycisza , rozwija wyobrażnię plastyczną , uczy skupienia i opanowania dłoni . Powstają więc pierwsze próby , nieśmiałe pociągnięcia pędzlem po szkle a potem żmudne wypełnianie faktur i wzorów przepięknymi barwami , obejmując łagodnym konturem wyczarowane w wyobrażni obrazy . Tak się do tego zapaliłyśmy , że technika ta będzie nam teraz towarzyszyć , a sztukę w szkle będziemy nadal rozwijać .
tekst i zdjęcia – Bożena Kwiatkowska.
wstawiła M.Garwol
Pierwsze warsztaty grupy plastycznej VENA - 2014/2015 r
W dniu 18.09.2014 r. odbyło się rozpoczęcie roku akademickiego 2014/2015 Uniwersytetu III wieku przy Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie. Po zakończeniu części oficjalnej grupa Zespołu Plastycznego „Vena” wspólnie z prowadzącą Panią Stanisławą spotkała się w ogródku Restauracji Obsesja. Towarzyskie spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze. Uczestnicy informowali o spędzonych wakacjach, wykonywanych pracach i wyjazdach podczas których podziwiali piękne krajobrazy. Pani Stanisława poinformowała nas wszystkich min. o dodatkowych zajęciach dla osób wysoko zaawansowanych w malowaniu obrazów. Będzie to nowa forma zajęć : malowanie na szkle i malowanie witraży. Po krótce opowiedziała na czym polegać będą te zajęcia. Ustaliła także termin warsztatów malarskich dla całej grupy, będzie to dzień 26.09.2014 r.
tekst. Józefa Łuczyńska wstawiła M.Garwol
Warsztaty malarskie grupy Vena odbywają się w piątki o godz.11.00 do 14.00 w Pałacu Młodzieży ul. Józefa Piłsudskiego 24.
Rok akademicki 2014/2015
Rok Akademicki 2013/2014 |
Zakończenie roku akademickiego 2013/2014
W ostatnią środę 25 czerwca 2014 roku Grupa Plastyczna „ VENA „ prowadzona przez Panią Stanisławę Gałek ostatni raz w tym roku akademickim pokazała swoje prace w Urzędzie Marszałkowskim w Tarnowie przy Al. Solidarności .
Nasze koleżanki wystawiły 35 obrazów o różnej tematyce malowane różną techniką malarską . Przeważał pejzaż, malowany akwarelą , olejem , akrylem i pastelą , nie brakło też scen rodzajowych , kwiatów , obrazów z wyobrażni i z natury.
W ciągu siedmiu lat pracy w dwóch grupach szukamy nowych technik malarskich , oraz nowych środków wyrazu w plastyce pod czujnym okiem naszej pani instruktor Stanisławy.
Dzielimy się innowacjami plastycznymi ; wspólne konsultacje i uwagi wykonawcze owocują coraz to lepszą techniką malarską . Trzeba zaznaczyć , że przez te siedem lat koleżanki – malarki mogą poszczycić się imponującą liczbą obrazów i co ciekawe - początki, które były nieśmiałymi próbami malarskimi , a które z sentymentem przechowujemy – były dla nas kanwą do osiągnięcia obecnych umiejętności , z pasją i zamiłowaniem doskonalone przez lata doświadczeń .
Wystawione obrazy , które wzbudziły państwa zainteresowanie to nie tylko szczawnickie reministencje poplenerowe. Znaczna ich część datuje się z wcześniejszych zbiorów niżej wymienionych koleżanek :
- Stanislawa Gałek - prowadząca od początku Grupę Plastyczną „VENA”
- Maria Bednarenko-Skrabacz
- Wanda Frey
- Zofia Jakimiuk
- Janina Jurkiewicz
- Irena Kaflarska
- Anna Kordela
- Bożena Kwiatkowska
- Alicja Łakoma
- Józefa Łuczyńska
- Maryla Migdał
- Józefa Nytko
- Barbara Śliwa
- Maria Urbańczyk
- Alicja Wesołowska
- Zofia Świętek
Tekst i zdjęcia : Bożena Kwiatkowska.
wstawiła Marta Garwol
Plener w Szczawnicy - 27-30.05 2014 r
Nasza grupa w dziewięcioosobowym składzie spędziła cztery dni na plenerze w Szczawnicy. Zajęcia te świetnie zaplanowała i zorganizowała nasza instruktorka i opiekunka Stanisława Gałek i mimo kłopotów zdrowotnych , towarzyszyła nam w każdej chwili i służyła radą. Pogoda była zmienna , przy dobrej widoczności pracowałyśmy w plenerze szkicując pejzaże i architekturę charakterystyczną dla tego regionu. Przy gorszej pogodzie i wieczorem Pani Stasia uczyła nas różnych technik dekoracyjnych drobnych przedmiotów jak: doniczki, butelki, pudełka, jajka, bańki choinkowe itp. Jedna z tych metod jest Decoupage. Metoda ta polega na naklejaniu na dane przedmioty wzorów wyciętych z serwetek , lub innych papierowych ozdób, a następnie pokrywa się warstwą werniksu. Drugą metodą jest Quiling. Metoda ta polega na rolowaniu tasiemek i układaniu kolorowych kompozycji, które przykleja się do kartek, lub wybranych przedmiotów. Robiłyśmy też sztuczne kwiaty z bibuły i innych kolorowych papierów. Każdy dzień kończył się wspólną kolacją ubarwioną dowcipami, zabawnymi historyjkami i piosenkami. Jak zawsze z żalem po zakończonym plenerze wracałyśmy do Tarnowa.
Tekst Wanda Frej wstawiła Marta Garwol
Zdjęcia w galerii ogólnej wykonane przez grupę plastyczną.
Plener w Tarnowie 05-06 maja 2014 r
Na zaproszenie Pana Mariusza Szumlańskiego ze Stowarzyszenia "Bądzmy Razem" na rzecz integracji społecznej osób niepełnosprawnych - grupa zespołu plastycznego VENA Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy MWSE w Tarnowie w osobach : Maryla Migdał, Wanda Frej, Józefa Łuczyńska, Barbara Śliwa uczestniczyła wspólnie z innymi zaproszonymi - w plenerze malarskim pt."Pod niebem Tarnowa" w dniach 05-06 maja 2014 r.
Plener odbył się na Rynku w Tarnowie, a myślą przewodnią naszej grupy było namalowanie przyległej tarnowskiej architektury. Na obrazach znalazły się zakątki ul.Zydowskiej, Ratusz, podziemie przy Muzeum. Prace uczestników pleneru zaprezentowane zostały na wernisażu w Galerii Twórczości Artystów Niepełnosprawnych "Aniołowo" przy ul. Żydowskiej 2 w Tarnowie. Wyróżnieni uczestnicy m.in.grupa Vena otrzymali dyplomy i drobne upominki.
Tekst Józefa Łuczyńska wstawiła M.Garwol
BOŻE NARODZENIE 2013R TEN SZCZEGÓLNY CZAS ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA NIECH UPŁYNIE W ATMOSFERZE PEŁNEJ MIŁOŚCI RADOŚCI I WZAJEMNEJ ŻYCZLIWOŚCI A NOWY ROK STANIE SIĘ CZASEM SPEŁNIONYCH MARZEŃ I NADZIEI . Świąteczne życzenia dla Zarządu, Rady oraz Słuchaczy UTW przy MWSE składają członkowie grupy plastycznej VENA. |
7.10.2013r - Wernisaż grupy malarskiej VENA - klub studencki Przepraszam.
W dniu 7 pażdziernika 2013 r w Klubie Studenckim Przepraszam odbył się wernisaż grupy malarskiej VENA działającej przy UTW w Tarnowie, na którym wystawiono 40 obrazów. Rozmowę z prowadzącą zespół malarski Stanisławą Gałek i członkami przeprowadził Jerzy Świtek.
Obrazy wystawiały: Stanisława Gałek, Barbara Śliwa, Alicja Wesołowska, Anna Kordela, Maria Bednarenko, Maria Olszówka, Maryla Migdał, Irena Kalafarska, Zofia Jakimiuk, Józefa Łuczyńska, Jadwiga Kędzior, Janina Jurkiewicz, Józefa Nytko, Wanda Frej, Zofia Świętek, Teresa Krakowska, Krystyna Szczebak.
Panie malują amatorsko i traktują malowanie jako hobby. Malują głównie pejzaże martwą naturę, kwiaty, abstrakcje techniką olej, akryl, akwarela, pastel. Obrazy grupy Vena były prezentowane na wielu wystawach okazjonalnych.
Wystawa w Klubie Studenckim Przepraszam została otwarta przez Prezes UTW Marię Kanior. Prezentacji wszystkich obrazów dokonała prowadząca zespół Vena Stanisława Gałek. Atrakcją wieczoru była zorganizowana przez zespół Vena loteria fantowa, a nagrodami były 4 piękne własnoręcznie przez grupę namalowane obrazy. Nie można uwierzyć, że Klub Studencki Przepraszam pomieścił tylu gości, którzy z zachwytem oglądali dzieła naszych pełnych twórczej veny Pań. Poczęstunek w postaci słodkości i lampki wina uwieńczył spotkanie.
.
1.10.2013r - Dzień Seniora - Teatr im. Solskiego
W tarnowskim Teatrze im.L.Solskiego odbył się uroczysty Pierwszy Dzień Seniora przygotowany przez Urząd Miasta Tarnowa.
Grupa Vena prezentowała swoje prace malarskie. Obrazy wystawiły:
- Stanisława Gałek
- Maria Bednarenko
- Irena Kalafarska
- Zofia Jakimiuk
- Alicja Łakoma
- Maryla Migdał
- Maria Olszówka
- Barbara Śliwa
- Alicja Wesełowska
Zdjęcia w galerii.
Zespół malarski VENA na stronie Głosu Seniora http://www.glosseniora.pl/zespol-malarski-vena-z-uniwersytetu-trzeciego-wieku-przy-malopolskiej-wyzszej-szkole-ekonomicznej-w-tarnowie/ |
Przegląd działalności zespołu malarskiego VENA w UTW w Tarnowie
za lata 2007 – 2012
Zespół powstał z inicjatywy Stanisławy Gałek, która prowadzi w zespole zajęcia plastyczne. Na początku swego istnienia zespół przechodził kilka zmian – jedne Panie odchodziły, inne przychodziły aż wreszcie w 2008 roku zespół ukształtował się ostatecznie w składzie:
Stanisława Gałek, Irena Kalafarska, Alicja Wesołowska, Maria Bednarenko, Anna Kordela, Maria Olszówka, Zofia Jakimiuk, Alicja Łakoma, Barbara Śliwa, Maryla Migdał.
W roku 2011 z uwagi na wiele chętnych powstała 2 grupa i obecnie zespół liczy 17 osób.
Są to Panie:
Józefa Łuczyńska, Wanda Frej, Jadwiga Kędzior, Józefa Nytko, Krystyna Szczebak, Zofia Świątek, Janina Jurkiewicz.
Siedzibą zespołu jest Pałac Młodzieży a zajęcia odbywają się raz w tygodniu po 3 godziny /4 razy w miesiącu/.
Panie głównie malują techniką akryl, olej i akwarela, szczególnie pejzaże, kwiaty i martwą naturę.
W tym okresie zorganizowano 9 wystaw okolicznościowych i poplenerowych.
Do najbardziej prestiżowej wystawy zaliczyć należy wystawę w Galerii HORTAR u Państwa Kopczyńskich w dniu 19.05.2012r. Otwarcia wystawy dokonała Pani Kopczyńska i Pani Maria Kanior – Prezes UTW w Tarnowie. Oprócz zaproszonych gości wystawę zaszczyciły swoją obecnością Pani Krystyna Latała – Zastępca Prezydenta Miasta Tarnowa i Pani Zofia Kozioł - Kanclerz MWSE w Tarnowie.
Wśród wielu gratulacji i słów uznania wypowiedzianych i odnotowanych w kronice zespołu jest wypowiedź Pani Krystyny Latała „ …to są obrazy, które chciałoby się mieć w mieszkaniu na ścianie …”
W dniu 11 listopada 2011 r. z okazji świeta niepodległości zespół prezentował swoje obrazy w hali widowiskowej Urzędu Gminy Tarnów. Wystawę swą obecnością zaszczycili Wójt Gminy Tarnów Pan Grzegorz Kozioł i Pani Prezes UTW Maria Kanior.
Dwukrotnie w roku 2011 i 2012 zespół brał udział w Małopolskiej Wiośnie Artystycznej w Chrzanowie, gdzie za każdym razem zdobył wielkie uznanie potwierdzone dyplomem i statuetką wystawy.
Członkowie zespołu chętnie udzielają się charytatywnie i tak na zorganizowaną przez Małopolską Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Tarnowie wystawę i aukcję obrazów przekazali wiele obrazów, a uzyskane z aukcji pieniądze przeznaczono na rzecz dzieci niepełnosprawnych.
Poza zajęciami Panie spotykają się również z okazji świąt i innych uroczystości.
Poza już zorganizowanymi wystawami także w tym roku odbędzie się wystawa poplenerowa na zakończenie roku akademickiego 2011/2012 w Centrum Sztuki Mościce.
Na przestrzeni działalności zespołu zorganizowano łącznie 7 plenerów tj. w Łęgu Tarnowskim, Pogórskiej Woli, Woli Rzędzińskiej i na działkach pracowniczych.
Ostatni 3-dniowy plener odbył się w Gródku nad Dunajcem w dniu 6.06.2012 r. w którym wzięło udział 7 Pań. Mimi niesprzyjającej pogody Panie wykonały wiele szkiców i zdjęć do późniejszego wykorzystania. Jeden dzień był poświęcony nauce malowania pastelami, które bardzo przydały do gustu wszystkim Paniom. Na zakończenie pleneru po uroczystej kolacji w swoim gronie uczestniczki otrzymały w prezencie upominki w postaci miniaturowych pejzaży malowanych przez instruktorkę.
Od chwili powstania zespół prowadzi kronikę, w której odnotowywane są wszystkie wydarzenia z życia zespołu. W kronice również zamieszczone są wpisy gości odwiedzających wystawę.
Panie udowodniły, że malowania można się nauczyć w każdym wieku.
Wszystkim Paniom zespołu plastycznego VENA życzę pięknych, słonecznych wakacji
Stanisława Gałek