Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania
- ks.Michał Heller
27.10.2014 r godz.18.00 Klub Studencki Przepraszam - Wernisaż grupy
malarskiej VENA "Art Senior II "
BARDZO KULTURALNE PONIEDZIAŁKI - kwiecień 2014 r |
7 kwietnia 2014 r godz.18.00 - wieczór autorski znanej tarnowskiej poetki Marii Kwater "Zamknięte w pułapce czasu".
W wieczorze autorskim Marii Kwater wystąpił Zespół wokalny działający przy UTW pod nową nazwą "Fermata".
"Moja poezjo nie milcz już dłużej. Litery myślom niech zaczną służyć. Chcę coś zostawić po moim istnieniu. Niech ma tęsknota piórem zazgrzyta. Rozetnie ciszę stalówką tworzenia. A wszystkie moje myśli, nawet skryte. Niech w metafory poezji zamienia"
Maria Kwater wiersze pisze od wczesnej młodości. W swoim dorobku amatorskim ma wiele utworów o różnej tematyce, jak również innych tekstów, szkolnych przedstawień i wierszy okolicznościowych. Pracowała społecznie z uczniami tarnowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, pobudzając kreatywność młodzieży, tworząc i reżyserując przedstawienia, wystawiane między innymi na tarnowskim Rynku. W 2002 roku otrzymała dyplom od Prezydenta Miasta Tarnowa za osiągnięcia w dziedzinie amatorskiej twórczości artystycznej. W 2003 roku została wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury, a w 2011 roku odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi z okazji 25-lecia RSTK w Tarnowie. "Zamknięte w pułapce czasu" to tytuł debiutanckiego zbiorku wierszy.
fot. Marta Garwol
3.03. br godz.18.00 - Robotnicze Stowarzyszenie Twórców Kultury /wernisaż prac - poezja - zespół KUMOTRY/
fot.Marta Garwol
10.03.br. godz.18.00 - Wieczór Orientalny /egzotyczne tańce wschodu, relacje z podróży m.in. do Maroka / - spotkanie odwołane.
KLUB STUDENCKI PRZEPRASZAM -SPEKTAKL DLA SLUCHACZY Z WNUKAMI - 7.12.BR - GODZ.12.00 TEATRZYK KUKIEŁEK "KOPCIUSZEK' Projekt realizowany w ramach impresariatu portalu Tarnowski Kurier Kulturalny Poznaliśmy losy kopciuszka, który stał się królewną! |
Bardzo Kulturalne Poniedziałki - Klub Studencki Przepraszam 25.11.br godz.18.00 - KABARET "DAJCIE SPOKÓJ" z Wojnicza
Kabaret Dajcie Spokój powstał w 2012 roku przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wojniczu. Skład grupy tworzy pięć osób; cztery z nich - Aleksandra Bury, Małgorzata Król, Ireneusz Mosio i Krzysztof Niedzielski - występują na scenie, a Marcelin Wójcik jest autorem tekstów. Tematyką skeczów Kabaretu Dajcie Spokój są najczęściej wydarzenia z życia codziennego. Próby oraz premiery programów mają miejsce w Kinie "Wawel" w Wojniczu. Autorskie teksty nie są wzorowane na żadnym znanym kabarecie, jednak gdyby spróbować ocenić ich styl, to być może najbliżej im będzie do Kabaretu Moralnego Niepokoju. |
Bardzo Kulturalne Poniedziałki - Klub Studencki Przepraszam 18 listopada br godz.18.00 Najbliższe spotkanie w Klubie Studenckim „Przepraszam” (Tarnów, Rynek 10) w cyklu „Bardzo kulturalne poniedziałki” odbędzie się 18 listopada br. (poniedziałek) o godz. 18. Spotkania odbywają się pod patronatem portalu TKK. Tym razem bohaterem wieczoru będzie Michał Piętniewicz – młody tarnowianin (rocznik 1984). Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego, polonista, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego. Literat. Opublikował dwa tomiki wierszy: „Oddział otwarty” (2008) i „Odpoczynek po niczym” (2011) oraz zbiór opowiadań „Tarnowskie baśnie i mity” (2012). Jest trochę baśniowo, trochę magicznie, trochę naiwnie i dziecięco. Pod użytym metaforycznie tytułem „Tarnowskie baśnie i mity” kryją się współczesne historie, rozgrywające się w realiach dzisiejszego Tarnowa, którym patronuje duch takich twórców jak Edward Stachura czy Jan Rybowicz. Podczas spotkania będzie można nabyć zbiór opowiadań "Tarnowskie baśnie i mity". |
BARDZO KULTURALNE PONIEDZIAŁKI - KLUB STUDENCKI PRZEPRASZAM
7 pażdziernik 2013 - "Art.Senior" - wernisaż malarstwa grupy Plastycznej VENA. .
|
____________________________________________________________________________________________
Od stycznia 2013 roku w Klubie Studenckim „Przepraszam” - Rynek 10 w poniedziałkowe wieczory godz.18.00 odbywają się „Bardzo Kulturalne Poniedziałki”. Spotykamy się w klubowych okolicznościach z ciekawymi ludźmi, którzy poruszają ciekawe tematy. "Bardzo Kulturalne Poniedziałki” to nie tylko rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Każde spotkanie urozmaicone jest jakimś elementem prezentacji, występu, projekcji filmowej, co w połączeniu z dyskusją z udziałem twórców i klubową atmosferą daje ciekawy efekt. Ci,którzy odwiedzają w poniedziałkowe wieczory Klub „Przepraszam”, dowiadują się o ludziach i zdarzeniach, którzy tworzą naszą historię, często zapomnianych lub pomijanych. |
BARDZO KULTURALNE PONIEDZIAŁKI - KLUB STUDENCKI PRZEPRASZAM
9 wrzesień 2013 - godz.18.00 Wernisaż malarstwa tarnowskich twórców Jadwigi i Zygmunta Sokołowskich pt. Montparnasse na mansardzie. Mają za sobą już kilka wystaw swoich prac. Niektóre z nich trafiły w prywatne ręce w kraju i za granicą. Wolne chwile spędzają na malowaniu obrazów, które traktują jako swoiste hobby. Państwo Sokołowscy są członkami Stowarzyszenia Twórców Kultury w Tarnowie. Pani Jadwiga maluje głównie piękne kompozycje kwiatowe i martwe natury, urocze scenki rodzajowe i romantyczne portrety oraz zwierzęta. Pan Zygmunt to prawdziwy koneser historii Tarnowa. Inspirują go stare archiwalia - ryciny i wydawnictwa. Sam również fotografuje i dokumentuje, wykorzystując każdą nadarzającą się okazję, ostatnio choćby prace archeologiczne na Burku. Efektem tych historycznych fascynacji są perfekcyjnie wykonane miniaturki znanych i nie znanych budowli oraz zakątków naszego miasta Tarnowa.
|
28.08.br - KLUB STUDENCKI PRZEPRASZAM - GRILLOWANIE.
Ostatnia środa miesiąca sierpnia upłynęła w miłej i sympatycznej atmosferze. Spotykamy się razem, by podzielić się swoimi radościami i smutkami a także porozmawiać o sprawach bieżących dotyczących naszego kraju i świata. Wyrażamy poglądy na różne tematy. Uśmiechamy się do siebie i tym sposobem cieszymy się wzajemną obecnością.
Wspólnota i więż osobowa między ludżmi to coś pięknego. Ogromną rolę w budowaniu wspólnoty odgrywają właśnie rozmowy.
Po odbytych rozmowach czujemy się sobie bliżsi. Rozmowy ujawniają nasze serca, nasze myśli, nasze uczucia. Rozmowy jednoczą nas i dają dużo radości. Po spotkaniach wracamy do domów z pozytywnym nastawieniem do codzienności, z lekkością w sercach, z uśmiechem na twarzach.
Smacznym dodatkiem spotkania w ostatnią środę miesiaca sierpnia było grillowanie kiełbasek, karkówki i kurczaka. Wszechobecny zapach grillowanych potraw dopełnił reszty....
Do następnego spotkania!
Marta Garwol
21.08.2013r - Karaoke - klub studencki Przepraszam - Rynek 10
Bo w naszej ferajnie przyjęte jest
Zabawić się fajnie i śpiewać też.
I zawsze mamy chęć na szał,
Byleby śpiew wesoło brzmiał..........
14.sierpnia br - Klub Studencki Przepraszam - spotkanie z Barbarą Sadowską i jej poezją.
Samotność
- Po polach wędruje jesień
- Poranne rozsnuwa mgły
- Przez park jesienny idę samotnie
- Samotnie!
- Nie! Ze mną idziesz Ty!
- Wiem, to złudzenia, miraże.......
- Oczywiście, że to nie Ty!
- W pożółkłe liście spadają kasztany.
- Kasztany?
- Tak, kasztany i łzy.
Wakacyjne spotkania w klubie studenckim Przepraszam - 31.07.br - karaoke.
Muzyka to jedna z ulubionych rozrywek Japończyków. Nie ograniczają się jednak do jej słuchania. W licznych barach karaoke każdy może zaśpiewać do swej ulubionej melodii. W maszynach karaoke zapamiętane są tysiące japońskich i zagranicznych piosenek. Po wybraniu utworu maszyna odtwarza podkład muzyczny i wyświetla tekst wyróżniając fragmenty, które należy w tej chwili śpiewać. Polska odmiana karaoke cechuje się tym, że często śpiewamy razem, więc nawet jeśli ktoś nie czuje się pewnie z mikrofonem w dłoni, nie musi się obawiać, bo ma wsparcie koleżanek i kolegów..Ta muzyczna rozrywka narodziła się w Japonii według „legendy” – w barze Kobe, około 30 lat temu. Wokalista, który miał wystąpić w lokalu nie doczekał się przyjazdu zespołu akompaniującego, więc właściciel klubu puścił taśmę z podkładami muzycznymi, do których solista mógł śpiewać. Nazwa karaoke to kompilacja słów: karappo (pusty) i oke (orkiestra).Karaoke oznacza z języka japońskiego w dosłownym znaczeniu \’pusta orkiestra\.Prawdziwy klub karaoke w japońskim stylu mieści się przy restauracji „Inaba” w Warszawie.
"Chociaż tyle lat przybyło, to na pewno wciąż jesteśmy tacy sami!!!!!!
Tak, to prawda bo właśnie pod takim tytułem rozpoczęliśmy środowe spotkanie Karaoke w klubie studenckim Przepraszam.
Środowe spotkania w klubie studenckim Przepraszam - grillowanie. 24.07.br
Sezon na grilla już dawno się rozpoczął. W weekend aż trudno opędzić się od napływających zewsząd zapachów. Aromat pieczonej karkówki czy kiełbaski skutecznie kusi nasze nozdrza. Biesiadowanie pod gołym niebem to fantastyczny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Lato sprzyja spotkaniom w gronie przyjaciół . Kultura grillowania zadomowiła się już w naszym kraju na dobre. Cieszymy się mogąc spędzać wolny czas z przyjaciółmi, znajomymi i delektować się niepowtarzalnym smakiem przygotowywanych na powietrzu potraw. Takie właśnie spotkanie przy grillu odbyło się w kolejną środę w klubie studenckim Przepraszam. Właściciele kluby zadbali o pyszności grillowane w postaci kiełbasek, karkówki i mięsa z kurczaka. Bardzo dziękujemy i do następnego spotkania!
Wakacyjne środowe spotkania Seniorów w klubie studenckim Przepraszam - Rynek 10 Miejsce przyjazne Seniorom!!! |
LIPIEC 2013 |
- Środowe spotkania w klubie studenckim Przepraszam to czysta przyjemność. Pomimo przerwy wakacyjnej Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej spotykają się tam właśnie w każdą środę miesiąca. Możemy porozmawiać, zaprzyjażnić, po prostu bywać wśród ludzi.
- Czy potrafimy wyobrazić sobie spotkanie ludzi bez rozmowy? Raczej nie. Chociaż milczenie jest złotem, w życiu społecznym to rozmowa jest bardzo ważna, pełni znaczącą rolę. Dzięki niej łatwiej realizować plany, poznawać ludzi, nawiązywać kontakty towarzyskie ,czy wzmacniać przyjacielskie więzi. Podczas rozmowy spotykamy się z drugim człowiekiem, mówimy o codziennych przeżyciach, zwierzamy się z sekretów, powierzamy tajemnice, plotkujemy, wymieniamy informacje. Innymi słowy, po ludzku cieszymy się z bycia razem.
- Organizujemy również popołudnia z poezją. Gościem spotkań jest Jan Maniak . Poezja jest sztuką. Poezja jest to określenie dzieł literackich, która pokazuje, czym można się w życiu kierować. Tworzona jest przez ludzi którzy chcą nam pokazać świat ich oczami oraz ludzi natchnionych, który chcą swoje emocje i odczucia przelać na papier aby się nimi podzielić. Wiersz jest pewnym układem słów, a zazwyczaj także zamierzonym układem dźwięków. Myśli i melodia, obrazy tkwiące w słowach i kształty - wszystko to stapia się w nową całość, skończony twór, jak obraz, ale żyjący tylko w wyobraźni za każdym razem, gdy się wiersz czyta. Dzisiaj poezja jest najczęściej zapisywana, a nie zapamiętywana, Każde słowo w wierszu jest ważne; nie ma w nim nic zbędnego. To właśnie ta dyscyplina językowa daje poezji moc wywoływania uczuć i refleksji.
- Ostatnia środa z poezją to czytanie przez uczestników spotkania wierszy Anny Frysztak .
- "Sen" - Anna Frysztak
- Zasypiam
- A może tylko uwalniam się
- Od rzeczywistości?
- Nie ma natrętnych myśli
- Cichną uczucia, te gwałtowne
- I te łagodne.
- Są tylko senne marzenia
- I ulotna ułuda,
- Ze można zatrzymać czas....
- Więc dlaczego chcemy się obudzić?
Do następnego spotkania!
Poniedziałek 24 czerwiec br godz.18.00 - pokaz głośnego filmu " Romana z Tarnowa przypadki" z udziałem bohatera oraz uczniów I LO - twórców filmu.
Majówka Seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie - 5.06. br. Klub Studencki Przepraszam.
Słowa Antoine'a de Saint -Exupery'ego "Naprawdę istnieje tylko jedna radość : obcowanie z ludzmi".
Nie pozwólmy dniom przeciekać nam przez palce. Kto kocha życie, nie patrzy na datę urodzenia. Wiek nie wpływa na poziom zadowolenia z życia. Słowo "Senior" nie musi wcale napawać smutkiem czy przerażeniem. Odwaga głoszonych poglądów, błyskotliwa inteligencja, wielki apetyt na życie, nietuzinkowy wizerunek zupełnie nie zależą od wieku! Jeżeli czujemy się szczęśliwi , jakże odmienia się nasze życie! Stajemy się ostoją dla mniej szczęśliwych.
Dowodem na aktywność i radość z życia była Majówka Seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy MWSE w Tarnowie. Odbyła sie ona w Klubie Studenckim Przepraszam, gdzie swoją siedzibę ma portal internetowy Tarnowski Kurier Kulturalny w ramach projektu " Seniorzy aktywnie dla przyszłości" współfinansowanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
To kolejne spotkanie z piosenką wspólnie śpiewaną, dobrym humorem i tanecznymi pląsami. Wspólne śpiewanie zawsze towarzyszy przyjemnemu spędzeniu czasu i jeszcze dodatek na stołach w postaci chłopskiego smalcu z chlebem oraz zapiekanej na grilu kiełbaski to już rarytas dla duszy i podniebienia. I jak mówią słowa piosenki " Oprócz błękitnego nieba, nic nam więcej w to radosne popołudnie do szczęścia nie było potrzeba".
Rok akademicki 2012/2013 dobiega końca, więc pozostaje nam tylko czekać na kolejne spotkanie. Kto żałuje, że nie był, niech następnych wypatruje!
Marta Garwol
W każdy poniedziałek w Klubie Studenckim Przepraszam, gdzie swoja siedzibę ma portal internetowy Tarnowski Kurier Kulturalny, odbywają się spotkania pod hasłem "Bardzo Kulturalne Poniedziałki". Do chwili obecnej gośćmi cyklicznych wieczorów byli:
Ewa Marcinkówna - niezwykła osobowość teatralna , reżyser spektaklu "Małe zbrodnie małżeńskie".
Zbigniew Mirosławski - autor 7 tomików wierszy.
Antoni Sypek - historyk i Jan Kudelski - restaurator, którzy zaprezentowali książkę "Kawiarnia Tatrzańska - życie towarzyskie Tarnowa XIX i XX wieku".
Krzysztof Borowiec - dziennikarz i animator kultury.
Alicja Węgrzynek - była kustosz Muzeum Okregowego w Tarnowie, historyk sztuki, strażniczka pamięci o Panoramie Siedmiogrodzkiej.
27.05.2013 "Bardzo Kulturalne Poniedziałki" godz.18.00, gość wieczoru Małgorzata Boruch - animator kultury, Szefowa Studia Wokalnego GOGA przy Pałacu Młodzieży w Tarnowie.
6.05.2013 "Bardzo Kulturalne Poniedziałki" - Wieczór z Marią Kanior - Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie.
Czy jest coś piękniejszego niż radość obdarowanego? To co najcenniejsze każdy z nas ma w sobie - w sercu. To dar dawania radości innym!
"Nasza Maria" - to wieczór cykliczny "Bardzo Kulturalnych Poniedziałków" poświęcony niezwykłej osobowości tarnowskiej kultury Marii Kanior, który odbył się w klubie studenckim "Przepraszam", gdzie swoją siedzibę ma portal internetowy Tarnowski Kurier Kulturalny .
Maria Kanior - pedagog, działaczka harcerska, wiceprzewodnicząca Towarzystwa Przyjaciół Tarnowa, matka chrzestna statku ms. "Ziemia Tarnowska", wiceprezydent miasta Tarnowa, prowadziła księgarnię "Oświatowa" , a od siedmiu lat prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej w Tarnowie.
W scenerii ogródka klubu studenckiego "Przepraszam" wieczór rozpoczął Kabaret PIN scenką satyryczna pt."Wykład". Lider Kabaretu PIN Andrzej Król wyrecytował wiersz własny pt." Wieczór z Marią". Słowa wiersza trafiły prosto w serce Naszej Marii, a samo zakończenie wiersza rozczuliło nas wszystkich. Dyrygent zespołu "Tercjum" Bożena Kwiatkowska w przepięknej swojej aranżacji zaśpiewała piosenkę Andrzeja Dąbrowskiego pt. "Przygoda z Marią" - Maria zawsze rację miała i pachniała miętą, nieraz przedtem już kochała, powtarzała często.....
W ten przepiękny wieczór słowa wiersza Andrzeja Króla, słowa piosenki w wykonaniu Bożenki Kwiatkowskiej i inne piosenki zaśpiewane przez zespół "Tercjum", solistów zespołu oraz wszystkich uczestników były tylko dla Marii. Atmosfera wieczoru była wyjątkowa - ciepła, serdeczna i rozśpiewana. Radość w oczach Naszej Marii i wszystkich przybyłych gości przedstawiają zdjęcia poniżej.
- Słowa czerwone biel barwią
- Na wstążce, w nich wdzięczność jest nasza
- Pamiątka " Wieczoru a Marią"
- W tarnowskim klubie Przepraszam.....
Czy imię Maria przedstawia jakąś treść? Skąd pochodzi? Trudne pytanie, bo historia wymienia aż 80 etymologii.
Imię pochodzi z języka hebrajskiego - Mrym- i wymawiane jest jako Miryam. Jedna z etymologii sugeruje pochodzenie od czasownika "oświecać" i tłumaczy Mrym jako świetlista, olśniewajaca i opromieniająca. I taka też jest Nasza Maria. Inna etymologia tłumaczy jej imię jako stella maris /gwiazda morska/ . Tak jak światło latarni prowadzi nocą żeglarzy, tak Nasza Maria prowadzi nas do portu , w którym znajdujemy wiedzę, realizujemy swoje pasje, kochamy życie i jesteśmy wspólnotą , która nas integruje, zbliża i dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Wieczór prowadził Jerzy Świtek.
Tekst i zdjęcia Marta Garwol
"Bardzo Kulturalne Poniedziałki" 29.04.2013 r Klub Studencki Przepraszam.
Wieczór poświęcony zmarłemu przed rokiem tarnowskiemu prozaikowi, poecie i dziennikarzowi Jerzemu Reuterowi. Jerzy Reuter autor słuchowisk radiowych, wielki pasjonata historii naszego miasta Tarnowa. Odszedł nagle, na zawsze. Wspominali go znajomi i przyjaciele m.in. Ewa Stańczyk - dyrektor MBP, Antoni Sypek - historyk ,Zbigniew Mirosławski - poeta oraz Ryszard Zaprzałka - redaktor naczelny Tarnowskiego Kuriera Kulturalnego. Wieczór prowadził Jerzy Świtek.
22.04.2013 r godz.18 "Bardzo Kulturalne Poniedziałki" Klub Studencki Przepraszam - Tarnowskie kina - gość wieczoru historyk Antoni Sypek.
Takich kin, które od 100 lat działają nieprzerwanie pod tą samą nazwą już nie ma chyba w ogóle. W naszym ukochanym Tarnowie jest takie kino. To kino "Marzenie", które w tym roku obchodzi okrągły jubileusz. Założone w 1913 roku funkcjonuje do dzisiaj. I tak o tarnowskich kinach , których już nie ma rozmawialiśmy dzisiaj podczas spotkania w klubie studenckim Przepraszam , gdzie swoją siedzibę ma portal internetowy Tarnowski Kurier Kulturalny. Gość spotkania historyk Antoni Sypek wspominając takie kina jak Krakus, Wiarus, Łączność czy Azoty, które bezpowrotnie zniknęły - przeniósł nas do czasów młodości, kiedy uczestniczyliśmy w porankach i seansach filmowych siedząc na drewnianych krzesłach. Krzesła skrzypiały, stukały przy rozkładaniu , projektor w trakcie seansu szumiał a na ekranie pojawiały się rysy, kreski i kropki. Powróciliśmy do czasów "Awantury o Basię", "Historii żółtej ciżemki" czy "Krzyżaków".
To była cudowna magia kina , która trwa do dnia dzisiejszego w naszym 100 letnim kinie "Marzenie".
Wieczór poprowadził Jerzy Świtek.
Tekst i zdjęcia Marta Garwol
8.04.2013 - spotkanie cykliczne - gość wieczoru Alicja Majcher - Węgrzynek
historyk sztuki, była kustosz Muzeum Okręgowego w Tarnowie, strażniczka pamięci o Panoramie Siedmiogrodzkiej. W ten wieczór przenieśliśmy się w bardzo odległe dzieje historii. Uzupełnieniem wieczoru były bogate materiały faktograficzne z archiwum Pani Alicji Węgrzynek, oraz film dokumentalny przedstawiający tak dramatyczne losy dzieła Jana Styki - ucznia Jana Matejki, wybitnego artysty malarza -batalisty, autora m.in. największego obrazu świata "Ukrzyżowanie".
Wieczór poprowadził Jerzy Świtek.
Tekst i zdjęcia Marta Garwol
18.03.2013 - "Bardzo Kulturalne Poniedziałki" - Klub Studencki Przepraszam - gość wieczoru Krzysztof Borowiec.
Tym razem gościem wieczoru był Krzysztof Borowiec - znany dziennikarz muzyczny i animator kultury. W programie spotkania odbył się pokaz filmu Krzysztofa Borowca "Oblicza artysty - Kazimierz Ożga". Film przedstawia bohatera niesłusznie zapomnianej wybitnej postaci tarnowskiej kultury. Znakomity mościcki muzyk, kompozytor oraz rysownik, który prawdziwą karierę zrobił dopiero w Norwegii.
Spotkanie z Krzysztofem Borowcem poprowadził Ryszard Zaprzałka - naczelny redaktor Tarnowskiego Kuriera Kulturalnego.
4.03.2013 "Bardzo Kulturalne Poniedziałki" - goście spotkania - Antoni Sypek i Jan Kudelski.
Dwie wybitne osobowości tarnowskiej kultury: historyk Antoni Sypek i restaurator Jak Kudelski. Prezentacja książki "Kawiarnia Tatrzańska. Życie towarzyskie Tarnowa XIX i XX wieku". Autor opisuje w niej spotkania oraz rozrywkę ówczesnej elity Tarnowa na tle najstarszej kawiarni.
Prowadzący spotkanie -Jerzy Świtek.
Tekst i zdjęcia Marta Garwol
25.02.2013 - gość poniedziałkowego wieczoru z cyklu "Bardzo Kulturalne poniedziałki" - Zbigniew Mirosławski.
Zbigniew Mirosławski - autor 7 tomików wierszy. Każdy spotkany człowiek może być " otwartą książką". Trzeba tylko umieć go przeczytać. Jego 7 zbiorów wierszy to nie tylko pamiętnik liryczny. Przede wszystkim to dyskurs ze światem. Był to wieczór pełen poezji. Bożena Kwiatkowska recytowała również swój wiersz pt. "Kwiatowa orkiestra symfoniczna".
18.02.2013 - gość spotkania Ewa Marcinkówna.
W ramach tarnowskiego projektu "Bardzo Kulturalne Poniedziałki" w Klubie Studenckim Przepraszam o godz. 18 tej odbyło się kolejne spotkanie. Gościem wieczoru była Ewa Marcinkówna - reżyser spektaklu " Małe zbrodnie małżeńskie", który można było zobaczyć w tarnowskim teatrze. Ewa Marcinkówna to niezwykła osobowość teatralna i mieszkanka Tarnowa. W spotkaniu uczestniczyli Słuchacze UTW . Wśród wielu miłośników teatru panowała serdeczna atmosfera . Poznaliśmy bardzo ciekawą postać teatralną jaką jest Ewa Marcinkówna, za co organizatorom spotkania dziękujemy.
Wieczór poprowadził Jerzy Świtek - dziennikarz, filmoznawca.
Tekst i zdjęcia Marta Garwol
Ryszard Zaprzałka - właściciel i redaktor naczelny Tarnowskiego Kuriera Kulturalnego
Współpraca
Od drugiego stycznia br. na tarnowskim rynku medialnym pojawił się nowy portal internetowy Tarnowski Kurier Kulturalny, będący kontynuacją prowadzonego przeze mnie od pięciu lat bloga internetowego pod taką samą nazwą. Naszą siedzibą jest popularny tarnowski klub studencki „Przepraszam” i tam organizujemy nasze Bardzo Kulturalne Poniedziałki. Cykliczne imprezy prezentujące tarnowskich twórców oraz ciekawe osobowości lokalnych animatorów kultury.
Jak dotąd blog, tak i utworzony ze środków – dotacji z Unii Europejskiej portal nadal poświęcony jest głównie kulturze i sztuce oraz sprawom społecznym miasta Tarnowa i okolicznych gmin. Uwzględniający to wszystko, co w lokalnej kulturalnej trawie piszczy, m.in. poprzez stałe działy, takie jak: literatura, teatr, plastyka, muzyka, a także cotygodniowe felietony „Pegazem po Tarnowie” i „O tym i owym”. Uzupełniane recenzjami z lokalnych premier, koncertów, wernisaży, czy spotkań autorskich.
Do stałej współpracy udało się nam pozyskać znanego tarnowskiego poetę i cenionego pedagoga Zbigniewa Mirosławskiego, który będzie na naszych łamach publikował stały felieton literacki oraz poprowadzi w ramach portalu Klub Literacki. Podobna nowością będą dwie kolejne, podobne inicjatywy, a mianowicie kluby: Teatralny „Tespis” i Filmowy „Vitae Valor”, których gospodarzem jest filmoznawca i animator kultury Jerzy Świtek. W ramach klubowych „Bardzo Kulturalnych Poniedziałków” organizujemy w Klubie Studenckim „Przepraszam” (Rynek 10), który jest siedzibą redakcji portalu tkk, spotkania z ciekawymi ludźmi m.in. był już u nas aktor Jery Pal i artysta plastyk Piotr Barszczowski, fotografik i filmowiec Tadeusz Koniarz – twórca „Szwenka”, Krzysztof Borowiec – filmowiec, dziennikarz RDN „Młopolska”, Bogusław Hynek – animator kultury i filmowiec, Ewa Marcinkówna – reżyser teatralny, Antoni Sypek – historyk, Jan Kudelski – restaurator i mecenas kultury, Alicja Majcher – Węgrzynek – kustosz MO. Odbywają się koncerty i wernisaże. W lutym była m.in. kolejna Szopka Tarnowska Obywateli Kultury, a w marcu benefis Bożeny Kwiatkowskiej – związanej z UNT dyrygentki, poetki i pedagoga. Zaś w maju planujemy spotkanie m.in. z wybitną osobowością tarnowskiej kultury Marią Kanior – prezesem UNT przy MWSE. Klub „Tespis” organizuje raz w m-cu wyjazdy do teatrów krakowskich i warszawskich, ale także do Kielc i Rzeszowa. Nową redakcję tkk tworzą jeszcze: K. Borowiec, A. Sypek, T. Habiniak oraz J. Frączek, D. Ryba, E. Wodzińska i K. Warchał, Dawid Bania (fotograf) – studenci, stażyści.
Poza tym w ramach portalu uruchomiliśmy również impresariat – na razie zaczynamy od „teatrów w walizce” dla przedszkolaków. W dalszych planach przedstawienia i audycje edukacyjne dla szkół gimnazjalnych i średnich. A także wszelkiego rodzaju imprezy okolicznościowe – kameralne i masowe, w tym plenerowe.
Aliści nie samym kulturalnym chlebem człek żyje. Otwarci jesteśmy na wszelkiego rodzaju oferty współpracy w dziedzinie projektowania i wykonywania, a także zamieszczania różnego rodzaju reklam (niekoniecznie związanych scricte z kulturą). Możemy także tworzyć strony i witryny internetowe oraz nimi administrować. Mogą to być zlecenia jednorazowe (konkretna impreza), okresowe (np. tydzień, miesiąc) lub stałe całoroczne. Orientacyjne cenniki w załączeniu.
Chciałbym dotrzeć ze swoim projektem do licznego środowiska studenckiego (działa u nas 5 wyższych uczelni) i licznej młodej inteligencji humanistycznej, oraz bardzo licznego w Tarnowie środowiska osób działających w trzech Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Poza tym będziemy obecni w okolicznych gminach, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. Zielonego Pierścienia Tarnowa, który tworzą następujące gminy: Skrzyszów, Lisia Góra, Wietrzychowice, Żabno i Gmina Tarnów.
To ogromne wyzwanie ale i misja. Nie uda się to bez ścisłej współpracy z instytucjami kulturalnymi miasta i regionu. Stąd zawarte z wieloma placówkami porozumienia o współpracy m.in. z Waszym UTW, za podpisanie których raz jeszcze serdecznie dziękuję.
Wymierne efekty naszej współpracy to zamieszczanie m.in. na waszych afiszach naszego logo (a Waszego u nas), nadsyłane nam informacje o organizowanych przez Was uroczystościach, imprezach, konferencjach prasowych, a także stałe akredytacje (zaproszenia, wejściówki) dla naszych dziennikarzy. Ze swej strony deklarujemy Waszą stałą obecność na naszych internetowych łamach, m.in. poprzez zapowiedzi, relacje, patronaty, udział we wspólnych kampaniach i projektach itp.
Z poważaniem - Ryszard Zaprzałka
właściciel i redaktor naczelny tkk